۲۱ نفر در مصر به اعدام محکوم شدند

به روز شده:  09:28 گرينويچ - شنبه 26 ژانويه 2013 - 07 بهمن 1391

دادگاهی در مصر۲۱ نفر را به مرگ محکوم کرده است. این افراد به دلیل دخالت در درگیری‌های یک مسابقه فوتبال که به کشته شدن شماری از طرفداران دو تیم منجر شد، مجرم شناخته شده اند.

به گفته مقامات در پی اعلام این حکم، طرفداران و وابستگان محکومان در بیرون زندان دست به اعتراضاتی زدند که باعث بروز درگیری هایی شد که در نتیجه آن ۸ نفر از جمله ۲ نیروی پلیس کشته شدند.

در فوریه سال گذشته در جریان درگیری‌هایی بین طرفداران دو تیم فوتبال الاهلی و المصری در استودیوم ورزشی شهر پورت سعید در نزدیکی قاهره، پایتخت مصر، بیش از ۷۰ نفر کشته و صدها نفر زخمی شدند.

براساس گزارش‌ها، ۷۳ نفر از جمله شماری از نیروهای پلیس، به دلیل مشارکت در این درگیری‌ها محاکمه شدند.

این درگیری‌ها که بدترین حادثه در تاریخ فوتبال مصر خوانده شد، به بروز خشونت‌هایی در خیابان‌های قاهره انجامید که در جریان آن ۱۶ نفر دیگر هم کشته شدند.

رای دادگاه، یک روز پس از اعتراضات مخالفان در دومین سالگرد انقلابی اعلام می‌شود که به سرنگونی رژیم حسنی مبارک، رئیس جمهور سابق آن کشور منجر شد.

تلویزیون دولتی مصر از تیراندازی‌هایی در اطراف زندانی که متهمان این حادثه نگهداری می‌شوند، خبر داده است.

خشونت‌های سال گذشته باعث شد که بازی‌های لیگ فوتبال مصر به حال تعلیق درآید.

قاضی این پرونده گفته است که رای ۵۲ نفر دیگر در ۹ مارس سال جاری اعلام خواهد شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.