روسیه: اقبال بشار اسد برای حفظ قدرت رو به کاهش است

به روز شده:  19:05 گرينويچ - 27 ژانويه 2013 - 08 بهمن 1391

روسیه یکی از مهمترین حامیان بشار اسد در طول بیست ماه شورش‌های داخلی بوده است

دمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه گفته است که اقبال بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، برای حفظ قدرت در حال کاهش است.

بیانات آقای مدودف تا کنون جدی‌ترین اظهار نظر مقامات روسی در خصوص موقعیت سیاسی آقای اسد بوده است.

نخست وزیر روسیه با این حال باز بر مذاکره میان طرفین درگیری ها در سوریه برای یافتن راه حل اصرار ورزید و گفت که بشار اسد نباید توسط فشارهای خارجی از قدرت سرنگون شود.

آقای مدودف به تلویزیون سی‌ان‌ان آمریکا گفته است که "با گذشت هر روز، هر هفته و هر ماه امکان بقای او کمتر می شود، اما تصمیم را باید مردم سوریه بگیرند؛ نه روسیه، نه آمریکا و هیچ کشور دیگر".

او گفت وظیفه آمریکا، کشورهای اروپایی و قدرتهای منطقه ای این است که طرفین سوری را برای مذاکره با هم تشویق کنند "نه این که فقط اصرار بر سرنگونی اسد داشته باشند تا او یا مثل قذافی اعدام شود یا مثل حسنی مبارک بر روی برانکارد به جلسات دادگاه آورده شود".

روسیه یکی از مهمترین حامیان بشار اسد در طول بیست ماه شورش‌های داخلی بوده است.

دولت روسیه در سه نوبت پیشنویس قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد را که توسط دولتهای غربی علیه دولت سوریه تهیه شده بود، رد کرده است، اما در عین حال گفته است که قصد حمایت از آقای اسد را ندارد و به او پناهندگی نخواهد داد.

سازمان ملل تخمین زده است که از آغاز شورش‌های سوریه در بهار سال ۲۰۱۱ تا کنون حدود ۶۰ هزار نفر جان خود را از دست داده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.