پیشروی نظامیان فرانسه و مالی به سوی شهر تیمبوکتو

به روز شده:  11:13 گرينويچ - 27 ژانويه 2013 - 08 بهمن 1391

گزارش‌ها از پیشروی نیروهای تحت رهبری فرانسه به سوی شهر تیمبوکتو در شمال مالی حکایت دارد. این شهر بیش از یکسال است که در کنترل شورشیان سلفی قرار دارد.

این عملیات در حالی صورت می‌گیرد که روز گذشته (شنبه ۲۶ ژانویه) نیروهای فرانسوی و مالی شهر گوا را که از پایگاههای پیکارجویان بود به کنترل خود در آوردند.

این پیشروی‌ها در حالی صورت گرفته که قرار است امروز نشست اتحادیه آفریقا در آدیس آبابا پایتخت اتیوپی با حضور سران کشورهای آفریقایی برگزار شود.

شورشیان سلفی که تفسیر خشنی از شریعت اسلام دارند، شمال مالی را از سال گذشته در اختیار قرار گرفته بودند اما از زمان مداخله نیروهای فرانسوی در اوایل ماه جاری میلادی، کنترل خود را بر مناطقی از آن کشور از دست داده‌اند.

به گفته خبرنگار بی بی سی در پایتخت مالی، طی شب گذشته و در پی تسخیر شهر گوا که پرجمعیت‌ترین شهر شمالی آن کشور به شمار می‌رود، بسیاری از شورشیان به مخفیگاه‌هایی در بیابان‌ها گریخته‌اند.

قرار است نیروهای نیجر و چاد برای بازپس گیری شهرها از پیکارجویان به نیروهای مالی کمک کنند.

کشورهای آفریقایی وعده داده‌اند که برای حمایت از نیروهای فرانسوی و مالی حدود ۵۷۰۰ نیرو اعزام کنند اما تاکنون تنها شمار اندکی از سربازان کشورهای عضو اتحادیه آفریقا به مالی اعزام شده‌اند.

در همین حال آمریکا از تامین سوخت جنگنده‌های آفریقایی خبر داده است.

وزارت دفاع آمریکا همچنین گفته است طرح‌هایی را در مورد کمک برای حمل نیرو به مالی از طریق کشورهای چاد و توگو را مورد بررسی قرار داده است.

در حال حاضر حدود ۳۷۰۰ نیروی فرانسوی در عملیات مختلف در مالی حضور دارند که از این میزان تقریبا ۲۵۰۰ نیرو در خاک مالی مستقر هستند.

فرانسه حدود دو هفته پیش برای جلوگیری از پیشروی اسلامگرایان، به نفع نیروهای دولتی مالی وارد این مناقشه شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.