بازداشت چهار نفر در پی آتش‌سوزی مرگبار در یک کلوپ برزیلی

به روز شده:  02:51 گرينويچ - سه شنبه 29 ژانويه 2013 - 10 بهمن 1391
گل برای قربانیان

شبکه گلوبو در برزیل گزارش داد که بیشتر قربانیان ۱۶ تا ۲۰ ساله بوده اند

پلیس برزیل چهار نفر را در ارتباط با یک آتش سوزی در یک کلوپ شبانه که در ساعات اولیه یکشنبه به مرگ ۲۳۱ نفر در شهر سانتا ماریا در جنوب این کشور منجر شد، بازداشت کرده است.

یکی از صاحبان کلوپ "کیس" دوشنبه بعد از ظهر خود را برای بازجویی تسلیم پلیس کرد.

پلیس پیشتر گفت یک صاحب دیگر کلوپ از اعضای گروه موسیقی گوریزادا فاندانگوئیرا و رئیس ماموران امنیتی کلوپ را بازداشت کرده است.

بیش از ۵۰ قربانی روز دوشنبه به خاک سپرده شدند. در برزیل سه روز عزای عمومی اعلام شده است.

این مرگبارترین آتش‌سوزی در برزیل در پنج دهه اخیر است. این آتش سوزی، پس از آن شروع شد که یکی از اعضای گروه موسیقی گوریزادا فاندانگوئیرا که مشغول نواختن موسیقی بود برای آتش بازی مشعلی را روی صحنه روشن کرد.

مقام‌ها همچنین درحال تحقیق درباره این ادعا هستند که بسیاری از قربانیان نتوانستند از کلوپ بگریزند زیرا فقط یک خروجی اضطراری وجود داشت.

گری دافی خبرنگار بی‌بی‌سی از سائو پائولو گزارش می‌دهد که یک حس عمیق مصیبت‌زدگی در برزیل حکم فرماست. بیشتر قربانیان دانشجویانی بودند که در اثر استنشاق دود مردند.

دولت مراسمی به مناسب باقی ماندن ۵۰۰ روز تا جام جهانی ۲۰۱۴ در شهر برازیلیا که برای دوشنبه برنامه‌ریزی شده بود را عقب انداخته است. در سانتا ماریا ۳۰ روز عزای عمومی اعلام شده.

دیلما روسف رئیس‌جمهوری برزیل که سفرش به شیلی را برای بازگشتن به کشور کوتاه کرد، همراه با وزرای دولت درحال بازدید از بازماندگان در بیمارستان کاردیداد بوده است.

او گفت: "این مصیبتی برای همه ماست."

مقام‌ها اسامی قربانیان را پس از تجدید نظر در آمار کشته ها - از ۲۴۵ نفر به ۲۳۱ نفر - منتشر کردند.

بیش از ۱۰۰ نفر در بیمارستان تحت مداوا بوده اند، که مشکل بیشترشان تنفس دود بود.

'دود سیاه و غلیظ'

آتش‌سوزی زمانی شروع شد که دانشجویان دانشگاه فدرال سانتا ماریا (یو اف اس ام) درحال برگزاری مهمانی ورودی‌های سال اول به دانشگاه بودند.

مارچلو گونزاتو، یک روزنامه‌نگار محلی، به بی بی سی گفت که مشعل "باعث یک آتش سوزی عظیم و سریع شد که فورا گسترش یافت و باعث انتشار دود خیلی سیاه و غلیظی شد."

او گفت: "خیلی از مردم نمی‌توانستند خارج شوند و عمدتا در اثر استنشاق دود مردند نه آتش."

شاهدان عینی از وحشت کردن جمعیت و هجوم آنها برای فرار صحبت کردند.

شماری از افراد در داخل توالت ها به دام افتادند چرا که احتمالا آن را با خروجی اشتباه گرفته بودند.

به گزارش آسوشیتدپرس، بازماندگان و همچنین مارچلو آریگونی بازرس پلیس گفت که محافظان برای مدتی سعی کردند مانع خروج مردم از کلوپ شوند.

میکده‌ها در برزیل معمولا هنگام خروج مشتری، با او تصفیه حساب می کنند.

گزارش می‌شود که یکی از صاحبان کلوپ تایید کرده که آنها در حال تجدید پروانه فعالیت کلوپ بودند و گواهینامه ایمنی حریق آن سال گذشته منقضی شده بود.

گفته می‌شود که او و سایر اعضای گروه موسیقی گوریزادا فاندانگوئیرا از طریق اینترنت تهدید جانی شده‌اند.

شبکه گلوبو در برزیل گزارش داد که بیشتر قربانیان ۱۶ تا ۲۰ ساله بوده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.