سربازان فرانسوی فرودگاه تیمبوکتو در مالی را 'به کنترل خود در آوردند'

به روز شده:  12:07 گرينويچ - دوشنبه 28 ژانويه 2013 - 09 بهمن 1391

فرانسه می‌گوید که سربازان این کشور فرودگاه شهر تیمبوکتو را که از شهرهای مهم مالی بشمار می‌رود به کنترل خود درآورده‌اند.

یکی از افسران ارشد مالی به خبرگزاری فرانسه گفته است که پیکارجویان اسلامگرا در مقابل پیشروی نیروهای تحت رهبری فرانسه از خود مقاومت زیادی نشان ندادند.

روز گذشته (یکشنبه ۲۷ ژانویه) هزاران نفر از ساکنان شهر گوا نیز، بازپس گیری این شهر را از پیکارجویان جشن گرفتند.

سربازان فرانسوی و ارتش مالی شنبه گذشته (۲۶ ژانویه) موفق شدند گوا را که پرجمعیت ترین شهر در شمال مالی است، به کنترل خود درآورند.

این شهر در ماههای گذشته در اختیار اسلامگرایان بود.

پیکارجویان اسلامگرا که سال گذشته مناطق شمال مالی را از به تصرف خود در آورده بودند، از زمان آغاز عملیات نیروهای فرانسوی در خاک آن کشور بخش هایی از این مناطق را از دست داده‌اند.

انتظار می‌رود که پس از برقراری امنیت در تیمبوکتو، نیروهای تحت رهبری فرانسه به سوی آخرین پایگاه شورشیان، شهر کیدال که در نزدیکی مرز الجزایر قرار دارد، پیشروی کنند.

مقامات مالی گفته اند که کیدال، پایگاه رهبر انصار دین، مهم ترین گروه پیکارجوی اسلامگرا مستقر در شمال مالی، طی شب گذشته توسط نیروهای فرانسوی بمباران شده است.

خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید هر زمان که شهر کیدال از کنترل شورشیان خارج شود، اولین مرحله از عملیات نیروهای فرانسوی در مالی به پایان خواهد رسید.

خبرنگار بی‌بی‌سی می‌افزاید که دومین مرحله عملیات، ردیابی پیکارجویان در پایگاه‌های آنها در بیابان‌ها است .

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی، این مرحله به مراتب دشوارتر از عملیات فعلی است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.