محمد مرسی خواستار شرکت مخالفان در 'گفتگوی ملی' شد

به روز شده:  13:14 گرينويچ - دوشنبه 28 ژانويه 2013 - 09 بهمن 1391

در مصر درگیری‌ها بین پلیس و معترضان برای پنجمین روز متوالی ادامه دارد و دست کم یک نفر در میدان تحریر قاهره کشته شده است.

در همین حال محمد مرسی، رئیس جمهور مصر از چهره‌های شاخص مخالفان خواسته است تا امروز ( دوشنبه ۲۸ ژانویه) در نشست "گفتگوهای ملی" شرکت کنند.

هنوز مشخص نیست که کدامیک از گروههای مخالف به این دعوت آقای مرسی پاسخ مثبت خواهند داد.

این مذاکرات با هدف پایان دادن به اعتراضات علیه آقای مرسی صورت می‌گیرد.

خبرنگار بی بی سی در قاهره می‌گوید آقای مرسی امیدوار است که این گفتگوهای سیاسی بتواند همزمان با شدت گرفتن نا آرامی‌ها در کشور بار دیگر وحدت ملی را در کشور احیا کند.

براساس گزارش های دریافتی هشام قندیل، نخست وزیر امروز قبل از شرکت در نشست کابینه با نیروهای امنیتی مستقر در اطراف میدان تحریر دیدار کرد.

اعلام وضعیت فوق العاده

رئیس جمهور مصر در پی چند روز ناآرامی های مرگبار در پورت سعید، سوئز و اسماعیلیه، روز گذشته (یکشنبه ۲۷ ژانویه) در این شهرها وضعیت فوق العاده اعلام کرد.

صدور حکم اعدام ۲۱ نفر در ارتباط با خشونت‌های مرگبار سال گذشته در جریان یک مسابقه فوتبال، زمینه‌ساز درگیری‌هایی شد که به کشته شدن ۳۳ نفر در جریان درگیری های روزهای شنبه و یکشنبه در پورت سعید منجر شد.

مخالفان لیبرال آقای مرسی او را متهم به خودکامگی و تلاش برای اجرای قانونی اساسی می‌کنند که به گفته آنها به خوبی از حق آزادی بیان و مذهب حراست نمی‌کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.