بازداشت شماری از افراد به اتهام عضویت و همکاری با جنبش اسلامی ازبکستان

به روز شده:  17:17 گرينويچ - دوشنبه 28 ژانويه 2013 - 09 بهمن 1391

به گفته پولیس افراد بازداشتشده در شمال کشود در باره محل افراد مرتبط با جنبش اسلامی ازبکستان به مقامات خبر تداده اند

نهادهای دولتی تاجیکستان در چارچوب عملیات ویژه برای بازداشت گروه مرتبط با جنبش اسلامی ازبکستان چهار نفر دیگر را در ولایت سغد در شمال کشور بازداشت کردند.

بازداشت این افراد به گفته سخنگوی وزارت کشور تاجیکستان در ارتباط به اتهام “نرساندن اطلاعات به مقامات مربوط درباره محل حضور افراد جنایتکار” صورت گرفته است.

طی یک ماه اخیر با شمول این افراد، کارمندان انتظامی تاجیکستان دست کم ۱۴ نفر را در چارچوب عملیات علیه گروه طرفداران جنبش اسلامی ازبکستان در ولایت سغد بازداشت کرده‌اند.

روز ۱۸ ژانویه رمضان رحیم‌اف، وزیر امور داخله تاجیکستان از بازداشت “بیش از ۱۰ نفر از اعضای گروه جنبش اسلامی ازبکستان” خبر داده بود.

در جریان این عملیات یک کارمند پلیس کشته و دو نفر دیگر زخمی شده بودند.

به گفته وزیر کشور تاجیکستان این افراد عمدتا از افغانستان وارد تاجیکستان شدند. وی گفته بود، که عملیات همچنان ادامه‌ دارد.

هم اکنون وزارت کشور از بازداشت چهار نفر از ساکنان ناحیه مست‌چاه در ولایت سغد در ارتباط با این پرونده خبر داده است.

خبر بازداشت چهار نفر دیگر در ارتباط با جنبش اسلامی ازبکستان در حالی منتشر می‌شود، که صاحب‌نظران از افزایش تعداد طرفداران گروههای افراطگرا در تاجیکستان ابراز نگرانی می‌کنند.

روز دوشنبه، ۲۸ ژانویه رئیس ناحیه قبادیان در جنوب کشور نیز از بازداشت شش ساکن روستای موسوم به قزل نشان این ناحیه به احتمال عضویت در جنبش اسلامی ازبکستان خبر داد.

وی گفت، که در سال گذشته پنج ساکن همین روستا به اتهام عضویت در سازمان جنبش اسلامی ازبکستان بازداشت شده دادگاه آنها را محاکمه و روانه زندان کرده بود.

به گفته رئیس ناحیه قبادیان این افراد در خارج کشور آموزش جنگی دیده بودند.

جنبش اسلامی ازبکستان گروهی است که فعالیتش در کشورهای آسیای میانه ممنوع است و توسط این کشورها و ایالات متحده آمریکا در فهرست سازمان های ترورستی قرار دارد.

پس از افتتاح این پرونده در ناحیه قبادیان گروه ویژه کاری متشکل از کارمندان انتظامی تشکیل شده بود، که در میان ساکنان “کارهای آگاهی‌سازی” برگزار می‌کرده‌اند.

این گروه عمدتا با افراد سالمند و والدین افراد جوان صحبتها برگزار می‌کنند و به آنها درباره نظارت بر فرزندانشان مشورت می‌دهند.

نگرانیها درباره فعالتر شدن طرفداران گروههای افراطگرا در تاجیکستان در حالیست، که وزیر کشور تاجیکستان در جلسه سالانه خود تأکید کرده بود، که با توجه به انتخابات ریاست جمهوری در سال جاری نیروهای انتظامی باید بیش از پیش محتاط باشند.

وی اخیراً در نشست مطبوعاتی خود نیز تأکید کرده بود: “طبق تحقیقات متخصصان و مشاهدات ما معلوم می‌شود، که در این سال فعالیت گروههای تروریستی و اشخاصی که با دولت تاجیکستان دشمنی دارند، زیاد می‌ شود و ما برای جلوگیری از این فعالیتها با کارمندان نهادهای دیگر انتظامی همکاری می‌کنیم."

وزیر کشور همچنین از مردم خواست، که "هوشیاری خود را از دست ندهند" و در صورت دیدن افراد " مظنون" در نزدیکی مکان زیست خود به مقامات مربوطه اطلاع دهند.

آقای رحیم‌اف همچنین گفت که "برای تأمین امنیت در پایتخت" در این شهر، نظام بازرسی شناسنامه ها راه‌اندازی شده است، که در چارچوب آن در برخی از محلات شهر، بازرسی شناسنامه‌های شهروندان صورت می‌گیرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.