همکاری دو حزب عمده برای اصلاح در قوانین مهاجرت آمریکا

به روز شده:  01:12 گرينويچ - سه شنبه 29 ژانويه 2013 - 10 بهمن 1391
سناتورها

سناتور مک‌کین از حزب جمهوری‌خواه در حال سخنرانی و سناتورهای دموکرات منندز و شومر در سمت راست و چپ او

هشت سناتور از دو حزب عمده آمریکا طرحی را برای اصلاح قوانین مهاجرتی در کشورشان آماده کرده اند.

در این طرح، آنها شرایطی را برای اعطای حق شهروندی به حدود یازده میلیون مهاجر غیرقانونی در ایالات متحده آمریکا مطرح کرده اند و همچنین برنامه هایی برای سخت تر شدن مرزبانی در این کشور.

سناتورهای آمریکایی، طرح خود را یک روز پیش از ارائه طرح باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا ارائه داده اند.

گزارشگران می‌گویند که سختگیری برای سخت‌تر کردن شرایط مهاجرت، از وعده‌هایی است که برای محافظه‌کاران در حزب جمهوری‌خواه آمریکا رای جمع می‌کند.

از سوی دیگر، آقای اوباما در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که دو ماه پیش برگزار شد، توانست رای ۷۰ درصد از آمریکایی‌هایی را به دست آورد که تبارشان به کشورهای جنوبی مرزهای ایالات متحده، همچون مکزیک باز می گردد.

'سخت اما شدنی'

سناتور دموکرات چارلز شومر که از ایالت نیویورک است و یکی از کسانی است که این طرح را پیشنهاد کرده، در یک نشست خبری ابراز امیدواری کرد که این طرح تا اوایل تابستان در سنای آمریکا بررسی شود.

این طرح از سوی برخی از محافظه‌کارانی که در کنگره آمریکا هستند، با انتقاد مواجه شده و آن را به منزله "عفو" برای کسانی خوانده اند که قانون را زیر پا گذاشته اند.

سناتور دیگری که در نگارش این طرح دست داشته، جان مک‌کین است. او از جمهوری‌خواهان است و از ایالت آریزونا به سنا راه یافته است. ایالتی که به خاطر مرز مشترکش با مکزیک، همواره در صدر اخبار مربوط به قوانین مهاجرتی بوده است.

آقای مک‌کین، درباره این اصلاحات گفته که انجامش "سخت اما شدنی است."

او درباره مهاجران غیرقانونی که در آمریکا هستند، گفت: "ما مردم آمریکا، برای مدت زمانی طولانی از این امکان بهره می گرفتیم که افراد در مزارع ما کار کنند. برایمان غذا بیاورند، خانه هایمان را تمیز کنند و حتی از کودکانمان مراقبت کنند. در حالی که هیچکدام از امکانات کشورمان را که باعث رشد ما شده، به آنها نداده ایم."

آقای مک کین در ادامه گفت که برای آمریکا خوب نیست این افراد در سایه بمانند و گفت که وقت آن رسیده این افراد شناسایی شوند و "بدهی‌اشان را به جامعه بپردازند و شهروند آمریکا شوند."

سناتور جان مک‌کین پیش از این از طرحی برای اعطای حق شهروندی به مهاجران غیرقانونی حمایت کرده بود. سیاستی که بر خلاف سیاست‌های حزبش هست.

شش سناتور دیگری که در نوشتن این طرح همکاری کردند، سه نفر از دموکرات ها و سه نفر از جمهوری‌خواهان هستند. در میان جمهوری خواهان نام سناتور مارکو روبیو هم دیده می شود که کوبایی تبار است و از کسانی است که خیال نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری چهار سال دیگر را دارد.

علاوه بر مهاجران غیر قانونی که در این طرح به آنها پرداخته شده، نویسندگان این طرح خواهان سخت‌گیری های بیشتر در مرزهای آمریکا شده اند و خواهان اینکه به کودکانی که غیرقانونی به آمریکا آمده اند و در این کشور بزرگ شده اند، حق شهروندی داده شود.

با اینکه نام جمهوری‌خواهان اسم و رسم داری در زیر این طرح دیده می شود، اما رهبر جمهوری‌خواهان در سنای آمریکا گفته که چنین طرحی باید با مشورت‌های بیشتری نگاشته شود.

یک نماینده جمهوری خواه هم از این طرح به عنوان چراغ سبز به کسانی یاد کرده که خیال مهاجرت غیرقانونی به ایالات متحده آمریکا را دارند.

سخنگوی کاخ سفید از این طرح حمایت کرده و خبر آمده که آقای اوباما به شهر لاس وگاس در ایالت نوادا می رود تا نقطه نظرات خود درباره مهاجران را با مردم در میان بگذارد. نظراتی که احتمالا به این طرح سناتورها شبیه است.

پیش از این در سال های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ در سنای آمریکا تلاش‌هایی برای تغییر در قوانین مهاجرتی انجام شد که به شکست انجامید.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.