'اعلان جنگ' آنارشیست‌های مصری به محمد مرسی

به روز شده:  14:39 گرينويچ - سه شنبه 29 ژانويه 2013 - 10 بهمن 1391

"بلوک سیاه" یک گروه آنارشیست جدید مصری است که هفته گذشته، در شب سالگرد انقلاب ۲۵ ژانویه ۲۰۱۱، برای اولین بار در انظار عمومی ظاهر شد.

این گروه که اعلام کرده هدفش مبارزه با سازمان اخوان المسلمین است، در فضای غالب جامعه مصر با انتقادهای زیادی روبرو شده است.

به نظر می‌رسد این گروه از معترضان موسوم به "بلوک سیاه اروپا" الهام گرفته که در دهه ۱۹۷۰ در آلمان از تاکتیک‌های مشابهی استفاده می‌کردند. این اواخر هم در اعتراضات علیه جهانی شدن همین روش‌ها به کار گرفته شده است. اعضای بلوک سیاه در همه جا لباس‌های سیاه بر تن می‌کنند، صورتشان را می‌پوشانند، و معمولا به اعمال خشونت‌آمیز دست می‌زنند.

"ما به‌دنبال اعاده حقوق شهدا هستیم، و این کار تنها با انتقام‌گیری میسر است، و برای آن باید کسانی که دستشان به خون شهدا آلوده است، اعدام شوند"

شریف السیرفی، بنیان‌گذار بلوک سیاه مصر

شمار اعضای بلوک سیاه در مصر مشخص نیست، اما به نظر می‌رسد این گروه توانسته با دیگر گروه‌های انقلابی مصری پیوندهایی برقرار کند. از جمله این گروه‌ها می‌توان به "اولتراها" اشاره کرد، که طرفداران دوآتشه باشگاه فوتبال الاهلی قاهره هستند.

اعضای بلوک سیاه روز ۲۵ ژانویه گذشته (۶ بهمن ۱۳۹۱) در میدان تحریر حضور پیدا کردند، و در حالی که بر طبل‌هایشان می‌کوبیدند، اعلام کردند که "انقلاب را ادامه خواهند داد" و "از معترضان دفاع خواهند کرد". وب‌سایت خبری الاهرام هم گزارش کرد که برخی از اعضای بلوک سیاه، مسیر قطارهای شهری را در اسکندریه (در شمال مصر) مسدود کرده‌اند.

'سرنگونی حاکمان ستمگر'

چند صفحه فیسبوکی هم به‌راه افتاده و هزاران نفر عضو یا مشترک آنها شده‌اند. در این صفحات شعارهای خشونت‌آمیز علیه اخوان المسلمین و ویدئوهای آموزشی درباره مبارزه خیابانی دیده می‌شود. بلوک سیاه در معرفی خود می‌گوید "برای رهایی مردم، خاتمه دادن به فساد و سرنگونی حاکمان ستمگر" تلاش می‌کند.

اعضای گروه "بلوک سیاه" قول داده اند که "انقلاب را ادامه دهند"

این گروه در یک ویدئوی اینترنتی اعلام کرد: "ما مجبور بودیم برای مبارزه با حکومت ستمگر فاشیستی اخوان المسلمین و شاخه نظامی آنها، رسما اعلام موجودیت کنیم."

این ویدئوی کوتاه در تاریکی شب تهیه شده و در آن مردانی با لباس‌ها و نقاب‌های سیاه دیده می‌شوند. برخی از آنها پرچم مصر را در دست دارند، و برخی دیگر هم پرچم‌هایی سیاه در دست دارند که روی آنها تنها حرف لاتین A نوشته شده، که نماد بین‌المللی آنارشیسم است.

گروه بلوک سیاه روز ۲۵ ژانویه (۶ بهمن ۱۳۹۱) در صفحه فیسبوک خود بیانیه‌ای منتشر کرد و در آن مسوولیت به آتش کشیدن دفتر وب‌سایت رسمی اخوان المسلمین و یک رستوران معروف قاهره را برعهده گرفت. گفته می‌شود مالک این رستوران یکی از اعضای برجسته اخوان المسلمین است.

در ادامه بیانیه گروه بلوک سیاه آمده بود: "ما امروز در میدان تحریر انقلابمان را شروع می‌کنیم و تا موقعی که مردم مصر حقوقشان را بازپس نگیرند، از پای نخواهیم ایستاد. ما اوباش و خرابکار نیستیم. هدفمان دفاع از مصر در مقابل جنایات اخوان المسلمین است."

شریف صیرفی، یکی از بنیان‌گذاران بلوک سیاه، گفته که این گروه عبارت "انتقام یا انقلاب" را به‌عنوان شعار خود انتخاب کرده است.

او روز ۲۷ ژانویه (۸ بهمن ۱۳۹۱) به روزنامه الوطن گفت: "ما به‌دنبال اعاده حقوق شهدا هستیم، و این کار تنها با انتقام‌گیری میسر است، و برای آن باید کسانی که دستشان به خون شهدا آلوده است، اعدام شوند"

یکی دیگر از اعضای این گروه، که به‌شرط فاش نشدن هویتش با وب‌سایت خبری الیوم السابع مصاحبه کرد، گفت که این گروه افرادی از اولتراها، فعالان جنبش چپگرای ۶ آوریل، و دیگر جوانان مستقل از احزاب و تشکل‌ها را شامل می‌شود.

موج انتقادات

 بلوگ سیاه

روش‌های گروه بلوک سیاه موجی از انتقادها را در رسانه‌های عمده مصر به‌دنبال داشته است

شبکه تلویزیونی مصر ۲۵، که به اخوان المسلمین وابسته است، روز ۲۶ ژانویه (۷ بهمن ۱۳۹۱) در گزارشی گفت که بلوک سیاه "به جنبش‌های خودخوانده انقلابی، نظیر آنارشیسم و سوسیالیست‌های انقلابی تروتسکیست مصر تعلق دارد."

در گزارش این شبکه آمده که "این جنبش‌ها با نفس وجود یک سیستم سیاسی، قضایی یا پارلمانی مخالفند، و خواهان ایجاد جوامعی فاقد حکومت هستند. آنها برای رسیدن به این هدف از هیچگونه خشونت و اعمال وحشیانه، نظیر قتل و سوزاندن، ابایی ندارند. این گروه‌های خرابکار هرج و مرج طلب، انقلابی نیستند. آنها از انقلاب به‌عنوان پوششی برای ایجاد آشوب و هرج و مرج استفاده می‌کنند."

روش‌هایی که گروه بلوک سیاه از آنها استفاده می‌کند، موجی از انتقادها را در رسانه‌های عمده مصر به‌دنبال داشته است.

برخی مفسران آن را یک "گروه تروریستی" می‌خوانند. هانی صلاح‌الدین در الیوم السابع نوشت: "اآنها گروهی متشکل از جوانان افراطی هستند که ایده‌های هرج و مرج طلبانه دارند، و با تقلید از جنبش‌های تروریستی غربی، خود را بلوک سیاه می‌خوانند."

شبکه تلویزیونی نیل گزارش کرده که این گروه روز ۲۵ ژانویه (۶ بهمن ۱۳۹۱) به خانه محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر، در زادگاه او در شهر زقازیق در استان شرقیه، حمله کرده است. این شبکه تلویزیونی همچنین گفت که شماری از اعضای گروه بلوک سیاه در اولین روز تظاهراتشان در جریان درگیری با نیروهای امنیتی در نزدیکی میدان تحریر بازداشت شده‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.