ملکه هلند از سلطنت کناره‌گیری می‌کند

به روز شده:  08:11 گرينويچ - سه شنبه 29 ژانويه 2013 - 10 بهمن 1391
بئاتریکس و ولیعهد

با کناره گیری بئاتریکس، نخستین پادشاه مذکر هلند طی بیش از یکصد سال اخیر به سلطنت می رسد

ملکه هلند از سلطنت کناره گیری می‌کند و ولیعهد این کشور جانشین او خواهد شد.

ملکه بئاتریکس، فرمانروای هلند، در پیامی که شامگاه گذشته از تلویزیون آن کشور پخش شد اعلام کرد که پس از سی و سه سال سلطنت، تصمیم گرفته است از مقام خود کناره‌گیری کند و سلطنت را به پسرش شاهزاده ویللم الکساندر، ولیعهد، بسپارد که برای برعهده گرفتن این وظیفه، آموزش‌های لازم را دیده است.

ملکه هلند، که سه روز دیگر جشن هفتاد و پنجمین سالروز تولد خود را برگزار می‌کند، گفت که روز ۳۰ آوریل - حدود سه ماه دیگر - رسما سلطنت را به ولیعهد واگذار خواهد کرد.

وی در مورد زمان تصمیم به کناره‌گیری از سلطنت گفت که مایل بوده است ولیعهد تا قبل از برعهده گرفتن این وظیفه سنگین، بتواند برای مدتی آزادانه از موهبت پدر بودن لذت ببرد. ولیعهد هلند چهل و پنج ساله است و سه دختر دارد.

در پی پخش این پیام، مارک روته، نخست وزیر هلند، در یک بیانیه تلویزیونی، ضمن تاکید بر شایستگی ولیعهد، گفت که "ملکه همواره، چه در روزهای خوش و چه هنگام بروز مشکلات، همراه و همدل ما بوده و با آگاهی و عطوفتی که از خود نشان داده، به شخصیتی به یادماندنی در کشورمان تبدیل شده است."

به گفته ناظران، در حالیکه جامعه هلند طی چند دهه اخیر دستخوش تحولات عمیقی از جمله ورود گسترده مهاجران خارجی شده است، از بئاتریکس می توان به عنوان عاملی آرامش‌بخش نام برد که حضورش گاه مانع از بروز تشنج بوده است.

سنت کناره گیری

بئاتریکس ویلهلمینا آرمیگارت در ۳۱ ژانویه سال ۱۹۳۸ متولد شد و در سال ۱۹۸۰، با کناره‌گیری مادرش، ملکه جولیانا، به سلطنت رسید در حالیکه جولیانا نیز با درگذشت مادرش، ملکه ویلهلمینا، جانشین او شده بود.

جولیانا و بتاتریکس

بئاتریکس هم با کناره گیری جولیانا (سمت راست) به سلطنت رسید

بئاتریکس در سال ۱۹۶۶ با کلوس فن آمسبرگ، دیپلمات آلمانی ازدواج کرد. از آنجا که خاطره اشغال هلند توسط آلمان نازی و فرار ملکه جولیانا هنوز از ذهن بسیاری از مردم این کشور پاک نشده بود، برخی از مردم هلند این ازدواج را چندان مناسب نمی دانستند.

شوهر ملکه بئاتریکس که عنوان جدید پرنس کلوس را دریافت کرده بود در سال ۲۰۰۲ درگذشت و گفته می شود مرگ او ضربه سنگینی برای ملکه بوده است.

ملکه بتاتریکس سه فرزند پسر دارد و فرزند دوم او، شاهزاده فریسو، چهل و چهارساله که در سال ۲۰۱۲ در یک حادثه اسکی در اتریش آسیب دید، همچنان در حالت کما به سر می برد و پزشکان اطمینان ندارند که هرگز هوشیاری خود را به دست آورد.

ویللم الکساندر، پادشاه آینده هلند، نخستین پادشاه مذکر این کشور طی بیش از یکصد سال گذشته است. او در سال ۲۰۰۲ با یک شهروند آرژانتینی ازدواج کرد که اینک به نام پرنسس ماکسیما شناخته می شود.

این ازدواج نیز بدون جنجال نبوده است. پدر پرنسس ماکسیما بین سال های ۱۹۷۶ و ۱۹۸۱ از اعضای غیرنظامی هیات دولت نظامیان حاکم بر آرژانتین بود و به همین دلیل، خانواده زندانیان سیاسی سابق در صدد پیگرد قانونی او بوده اند.

طبق قوانین هلند، در وراثت تاج و تخت سلطنت، اولویت با فرزندان پسر است اما در صورتی که پادشاه هنگام فوت پسری نداشته باشد، سلطنت به ترتیب ارشدیت، به اولاد دختر او می رسد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.