اسرائیل از شرکت در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل خودداری کرد

به روز شده:  17:26 گرينويچ - سه شنبه 29 ژانويه 2013 - 10 بهمن 1391

تصمیم شورای حقوق بشر سازمان ملل مبنی بر تحقیق درباره وضعیت ساخت و ساز شهرک‌های یهودی‌نشین در کرانه باختری، باعث شد که اسرائیل اعلام کند که دیگر با این نهاد بین‌المللی همکاری نخواهد کرد

اسرائیل در اقدامی بی‌سابقه از شرکت در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو خودداری کرده است.

گفته شده این اولین بار است که یک کشور بدون ارائه دلیل، دست به چنین اقدامی می‌زند.

بسیاری از اعضای این شورا از این اقدام اسرائیل ابراز تاسف کرده اند.

این شورا در واکنش، نشست خود را به حال تعلیق در آورده و به اسرائیل درباره شرکت این کشور در نشستی که قرار است در پایان سال جاری برگزار شود، هشدار داده است.

اسرائیل در ماه می سال گذشته گفته بود که روابطش را با این شورا به دلیل مخالفت با "سیاست های جانبدارانه" این نهاد به حال تعلیق در می‌آورد.

تصمیم سال گذشته شورای حقوق بشر سازمان ملل مبنی بر تحقیق درباره وضعیت ساخت و ساز شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری، باعث شد که اسرائیل اعلام کند که بیش از این با این نهاد بین المللی همکاری نخواهد کرد.

ییگال پالمور، سخنگوی وزارت امور خارجه اسرائیل امروز (سه شنبه ۲۹ ژانویه) به روزنامه فایننشیال تایمز گفت: "پس از چندین مرحله رای گیری و صدور بیانیه های مختلف، تصمیم گرفتیم که روابط کاری خود را با این شورا به حال تعلیق در‌آوریم."

آقای پالمورافزود: "تایید می‌کنم که تغییری در این سیاست ایجاد نخواهد شد".

در همین حال رونالدو گومز، سخنگوی شورای حقوق بشر سازمان ملل به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که غیبت بی سابقه اسرائیل این شورا را در "شرایطی تازه" قرار داده است به این دلیل که حضور اعضا در این نشست اجباری است.

پیش از این تنها یک بار در سال ۲۰۱۰ میلادی نمایندگان کشور هائیتی نتوانستند در نشست این شورا شرکت کنند، اما دلیل غیبت آنها وقوع زلزله شدید در آن کشور بود.

تاکنون همه کشورها حتی سوریه و کره شمالی در نشست‌های شورای حقوق بشر سازمان ملل شرکت کرده‌اند.

خبرنگار بی بی سی در ژنو می‌گوید که این اقدام اسرائیل احتمالا باعث افزایش نگرانی‌ها نسبت به فعالیت‌های حقوق بشری سازمان ملل خواهد شد.

کارشناسان حقوق بشر بیم آن را دارند که کشورهایی که با مشکلاتی در زمینه حقوق بشر مواجه هستند احتمالا از چنین روندی پیروی کنند.

حتی آمریکا به عنوان بزرگترین متحد اسرائیل، از این کشور خواسته بود در این نشست شرکت کند.

درهمین رابطه در بیانیه مشترکی که توسط هشت گروه حقوق بشری اسرائیل منتشر شده آمده است: "این حق قانونی دولت اسرائیل است که انتقاد خود را از این شورا بیان کند. اما این کار را باید از طریق مشارکت در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل انجام دهد، همانطور که در گذشته این کار را کرده است".

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.