درخواست اوباما برای اصلاح قوانین مهاجرتی در آمریکا

به روز شده:  02:05 گرينويچ - چهارشنبه 30 ژانويه 2013 - 11 بهمن 1391

آقای اوباما گفت ;i زمان فهم و درک برای ایجاد اصلاحات مهاجرت فرا رسیده است

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفته است که زمان بازنگری گسترده در قوانین مهاجرتی ایالات متحده فرا رسیده است.

آقای اوباما که سه شنبه در دبیرستانی در شهر لاس‌وگاس صحبت می کرد، گفت زمان انجام اصلاحات جامع و مبتنی بر عقل در قوانین مهاجرتی آمریکا فرا رسیده است.

سخنرانی آقای اوباما یک روز پس ارائه پیشنهاد گروهی از سناتورهای جمهوریخواه و دموکرات برای اصلاح نظام مهاجرتی در آمریکا انجام شد.

کاخ سفید و این گروه از سناتورها در پی تسهیل قانونی کردن اقامت حدود ۱۱ میلیون مهاجر غیرقانونی و تسریع در اعطای شهروندی به آنها هستند.

به گفته آقای اوباما، قوانین فعلی مهاجرت در آمریکا فاقد کارایی و قدیمی است.

او همچنین از پیشنهادهای گروه ۸ نفری سناتورهای جمهوریخواه و دموکرات استقبال کرد.

آقای اوباما گفت: "خبر خوب این است که به نظر می رسد برای اولین بار در سال های گذشته، جمهوریخواهان و دموکرات ها در کنار یکدیگر آماده برخورد با این معضل هستند."

آقای اوباما پیش تر در سال ۲۰۱۱ نیز خواهان انجام اصلاحات در قوانین مهاجرتی شده بود.

باراک اوباما در سخنان خود گفت اگر کنگره قوانین مهاجرت را اصلاح نکند، کاخ سفید لایحه ای را تقدیم دو مجلس نمایندگان و سنا خواهد کرد و او از نمایندگان خواهد خواست تا هر چه زودتر آن را به رای بگذارند.

طبق طرح کاخ سفید و سناتورهای دو حزب، مهاجران غیرقانونی مادامی که فاقد سابقه قضایی باشند و مالیات های معوقه را بپردازند، اجازه خواهند داشت در آمریکا زندگی کنند.

بر این اساس، مهاجران غیرقانونی پس از برآورده کردن این دو شرط می توانند برای دریافت اقامت آمریکا اقدام کنند.

هنوز معلوم نیست که مجلس سنا با طرح پیشنهادی گروه ۸ نفری نمایندگان موافقت کند. علاوه بر این، کسب موافقت مجلس نمایندگان با این طرح مشکل تر به نظر می رسد.

حمایت دموکرات ها از جمله آقای اوباما با تسهیل اقامت مهاجران غیرقانونی جلب رای دهندگان لاتین تبار را به این حزب به همراه داشته است.

حدود هفتاد درصد از رای دهندگان لاتین تبار در آمریکا در انتخابات ماه نوامبر به آقای اوباما رای دادند.

همین موضوع نگرانی هایی را در میان جمهوریخواهان به همراه داشته است.

جان مک کین سناتور جمهوریخواه ایالت آریزونا روز دوشنبه گفت: "حزب جمهوریخواه در حال از دست دادن حمایت شهروندان لاتین تبار است."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.