روسیه به همکاری‌های خود با آمریکا در زمینه مواد مخدر پایان داد

به روز شده:  12:24 گرينويچ - چهارشنبه 30 ژانويه 2013 - 11 بهمن 1391
سفارت آمریکا در روسیه

از زمان به قدرت رسیدن مجدد ولادیمیر پوتین، روابط آمریکا و روسیه سرد شده است

روسیه به توافق‌نامه ده ساله خود با آمریکا در مورد کنترل مواد مخدر و همکاری‌های نهادهای انتظامی پایان داده است.

از زمان به قدرت رسیدن مجدد ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه روابط دو طرف به سردی گراییده است.

اعلام پایان همکاری‌های روسیه و آمریکا تنها چند روز پس از آن صورت می‌گیرد که ایالات متحده از کمیسیون مشترک آزادی‌های مدنی کناره‌گیری کرد.

روسیه و آمریکا اخیرا در مورد وضعیت حقوق بشر و دموکراسی در روسیه دوران پوتین مشاجراتی داشتند.

دولت روسیه امروز اعلام کرد که به توافق‌نامه خود با آمریکا در مورد مبارزه با مواد مخدر و جرایم پایان می‌دهد، امری که به گفته برخی کارشناسان، به معنای بدتر شدن روابط میان این دو کشور است.

دمیتری مدودف، نخست‌وزیر روسیه امروز چهارشنبه، ۳۰ ژانویه اعلام کرد که این توافق‌نامه، با "واقعیات موجود" همخوانی ندارد و دیگر "عملی" نیست.

طبق این توافق‌نامه، آمریکا هزینه پروژه‌های مبارزه با جرم و جنایات را در روسیه تامین می‌کرد.

روسیه سال‌هاست که با مشکل مواد مخدر به خصوص هروئین رو به رو است. این کشور در مسیر قاچاق این ماده مخدر از افغانستان قرار دارد.

روسیه آمریکا را متهم کرده که در افغانستان در مقابله با قاچاق و تجارت مواد مخدر موفق نبوده است.

در همین حال، طبق گزارش‌ها دو سازمان غیر دولتی آمریکایی در روسیه، به دلیل تهدید به بازداشت کارمندان روس از سوی مقامات، آنها را به مکان دیگری منتقل کرده‌اند.

منابعی که نامشان فاش نشده، به بخش روسی بی بی سی گفته‌اند که شهروندان روسی دو سازمان غیر دولتی آمریکایی که در روسیه به ترویج دموکراسی مشغول بودند، به لیتوانی منتقل شده‌اند.

یک منبع به بی بی سی گفته است که سرویس امنیت داخلی روسیه به کارکنان این سازمان‌ها مراجعه کرده‌ است و نهادهای قانونی روسیه به آنها هشدار داده‌اند که این افراد می‌توانند به اتهام خیانت، تحت پیگرد قرار گیرند.

روزنامه کامرسانت مسکو نوشته که هفت کارمند این سازمان‌ها به خارج از کشور منتقل شده‌اند. هنوز این خبر از سوی دو سازمان یاد شده تائید نشده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.