اظهارات منسوب به بشار اسد در مورد حاملگی همسرش تکذیب شد

به روز شده:  13:37 گرينويچ - چهارشنبه 30 ژانويه 2013 - 11 بهمن 1391
بشار و اسما اسد

دفتر رئیس جمهوری سوریه گزارش اظهارات او در مورد حاملگی همسرش را تکذیب کرده است

دفتر رئیس جمهوری سوریه گزارش‌های مربوط به اظهارات بشار اسد در مورد بارداری همسرش را تکذیب کرده است.

روز چهارشنبه، ۱۱ بهمن (۳۰ ژانویه)، اداره رسانه‌های دفتر بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، با انتشار اطلاعیه‌ای، گزارش روزنامه آمریکایی واشنگتن پست با عنوان "بشار اسد رهبر سوریه می گوید همسرش حامله است" را مورد انتقاد شدید قرار داد و آن را تکذیب کرد.

در اطلاعیه اداره رسانه‌های دفتر رئیس جمهوری سوریه، که واشنگتن پست ترجمه آن را به طور کامل منتشر کرده، آمده است که نویسنده گزارش این روزنامه "تحلیل خود را براساس یک ادعای واهی بنا کرده که باعث شده است به نتایجی اشتباه و دور از واقعیت برسد."

در ادامه این اطلاعیه آمده است که "اداره رسانه‌های ریاست جمهوری عربی سوریه اعلام می دارد که نقل قول موجود در عنوان و محتوای مقاله با عنوان سخنان اسد کاملا جعلی است" و از روزنامه واشنگتن پست "که مدعی اعتبار و رفتار حرفه‌ای است" خواسته تا اظهارات منتسب به رئیس جمهوری سوریه را تکذیب کند.

در این اطلاعیه آمده است که "از رسانه‌های غربی و عربی خواسته می شود تا از منابع موثق خبری استفاده کنند و قبل از انتشار گزارش‌های منتشر شده در منابع غیر رسمی، در مورد صحت و سقم آن با نهاد ریاست جمهوری عربی سوریه تماس بگیرند." این اداره برای همکاری با "رسانه‌های حرفه ای و بی طرف در این زمینه" ابراز آمادگی کرده است.

خبر حاملگی همسر اسد

خبر بارداری همسر بشار اسد در برخی رسانه‌های ایران هم انعکاس یافت

اگرچه انتقاد دفتر ریاست جمهوری سوریه متوجه نشریه واشنگتن پست است، اما خبر حاملگی همسر بشار اسد روز گذشته به طور گسترده در بسیاری از رسانه‌های خبری جهان انعکاس یافت.

در ایران هم که بسیاری از رسانه‌ها اخبار تحولات جاری سوریه را به نقل از مقامات و رسانه‌های دولتی آن کشور منعکس می کنند، این گزارش توسط تعدادی از خبرگزاری ها مخابره و در چند روزنامه منتشر شد.

در حمایت از اسد

منبع اصلی این خبر مطلبی تحت عنوان "اسد: ما دست بالا را داریم" بود که روزنامه الاخبار، چاپ بیروت آن را منتشر کرد. این روزنامه به حمایت از حکومت سوریه شهرت دارد.

ظاهرا هدف الاخبار از انتشار این گزارش، مقابله با این نظر بوده که بحران سیاسی سوریه و ادامه مقاومت گروه های مسلح در برابر نیروهای دولتی باعث تضعیف پایه های حکومت بشار اسد شده، روحیه او را تضعیف کرده و آینده حکومت را به مخاطره انداخته است.

روزنامه الاخبار

روزنامه لبنانی الاخبار منبع گزارش‌های مربوط به حاملگی اسما اسد بوده است

در این گزارش به نقل از "دیدارکنندگان" با رئیس جمهوری سوریه آمده است که بشار اسد و کارکنان دفتر او در کاخ الروضه، مقر رسمی ریاست جمهوری، به فعالیت عادی خود ادامه می‌دهند و رئیس جمهوری پذیرای شمار "شگفت آوری" از مراجعان در این محل است.

این گزارش می‌کوشد رئیس جمهوری سوریه را فردی نشان دهد که بر اوضاع مسلط است، روند تحولات را به نفع حکومت می‌داند و به بقای خود در قدرت اطمینان دارد و ظاهرا برای اثبات اینکه شرایط کاملا عادی است، موضوع باردار بودن همسر او را نیز مطرح می‌کند.

چند روز پیش از انتشار مطلب الاخبار، دمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان آمریکا گفته بود که با گذشت هر روز، امکان بقای بشار اسد در مسند قدرت کمتر می‌شود.

در حالی که کشورهای غربی کناره‌گیری بشار اسد را برای حل بحران سیاسی سوریه لازم می‌دانند، روسیه، همراه با ایران و چند کشور دیگر، این شرط را مردود دانسته‌اند.

بشار اسد که در حال حاضر چهل و هشت سال دارد، در سال ۲۰۰۰ میلادی با اسما، دختر یک خانواده سوری ساکن بریتانیا ازدواج کرد. اسما اسد سی و هفت ساله است و این زوج در حال حاضر سه فرزند دارند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.