دبیرکل سازمان ملل: به نام انسانیت، درگیری‌های سوریه را متوقف کنید

به روز شده:  17:40 گرينويچ - چهارشنبه 30 ژانويه 2013 - 11 بهمن 1391
اجلاس کشورهای کمک کننده به سوریه امروز در کویت برگزار شد

اجلاس کشورهای کمک کننده به سوریه امروز در کویت برگزار شد

کشورهای شرکت‌کننده در نشست کمک به سوریه در کویت متعهد به پرداخت یک و نیم میلیارد دلار کمک‌های بشردوستانه به مردم سوریه شده‌اند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد از این موضوع ابراز خشنودی کرده است.

ملک عبدالله، پادشاه اردن که کشورش به ۲۲۴ هزار سوری پناه داده است، هشدار داد که اردن دیگر امکان تامین مالی پناهجویان سوری را ندارد. او افزود "ما به پایان خط رسیده‌ایم."

اجلاس کشورهای کمک کننده به سوریه امروز چهارشنبه، ۳۰ ژانویه در کویت برگزار شد.

دبیرکل سازمان ملل در عین حال از تمامی طرف‌های درگیر خواسته تا "به نام انسانیت" درگیری‌ها را متوقف کنند.

اردن به ۲۲۴ هزار سوری پناه داده است

پیشتر، اخضر ابراهیمی، نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب در بحران سوریه هم در مورد ادامه جنگ داخلی این کشور هشدار داد و خواستار اقدام شورای امنیت برای مقابله با این بحران شد.

آقای ابراهیمی در سخنانی در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت که جنگ داخلی سوریه "به سطحی بی سابقه و دهشتناکی" از خشونت رسیده و شورای امنیت باید برای متوقف کردن "کشتار" در این کشور دست به اقدام فوری بزند.

حمله اسرائیل به هدفی در مرز سوریه-لبنان

در همین حال منابع امنیتی گفته‌اند که هواپیماهای اسرائیل به یک کاروان سلاح در مرز سوریه و لبنان حمله کرده‌اند.

این منابع به خبرگزاری فرانسه گفتند که هواپیماهای اسرائیلی طی شب گذشته این حمله را انجام داده‌اند. هنوز مشخص نیست این حمله در خاک سوریه بوده یا لبنان و ارتش اسرائیل از اظهارنظر در این باره خودداری کرده است.

آمادگی برای مذاکره با دولت سوریه

از سوی دیگر، احمد معاذ خطیب، رئیس ائتلاف ملی سوریه در فیس‌بوک اعلام کرد که او آماده مذاکره مستقیم با نمایندگان دولت سوریه در قاهره، تونس و یا استانبول است.

او برای این مذاکره، دو شرط تعیین کرده است. آزادی ۱۶۰ هزار نفر از افرادی که در زندان و یا مراکز امنیتی اطلاعاتی حضور دارند و از سرگیری صدور گذرنامه‌های جدید توسط سفارتخانه‌های سوریه برای شهروندان در تبعید سوری.

برخی از گروه‌های مخالف از این اقدام رئیس ائتلاف ملی سوریه انتقاد کرده‌اند.

'ذره ذره تا نابودی'

جلسه شورای امنیت در حالی برگزار شد که پیشتر، گزارش شده بود اجساد بیش از هفتاد مرد جوان در رودخانه‌ای در نزدیکی شهر جنگ زده حلب در شمال سوریه یافت شده است. قربانیان این کشتار دستجمعی با شلیک یک گلوله به ناحیه سر به قتل رسیده اند و دست بسیاری از آنها را از پشت بسته بودند.

شورشیان مخالف بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، نیروهای دولتی را مسئول این کشتار دانسته اند اما رسانه های دولتی این کشور گفته اند که کشته شدگان گروگان هایی بوده‌اند که یکی از گروه های اسلامگرای مخالف به قتل رسانده است.

شبکه تلویزیونی العالم، متعلق به دولت ایران هم "تروریست ها" را عامل قتل عام هشتاد نفر در حلب معرفی کرده است. رسانه های دولتی و مقامات جمهوری اسلامی، به تبعیت از مقامات سوریه، مخالفان حکومت آن کشور را "تروریست" می نامند.

قربانیان کشتار حلب

طرف های درگیری در سوریه یکدیگر را مسئول کشتار حلب قلمداد کرده‌اند

آقای ابراهیمی در جلسه شورای امنیت گفت که "سوریه در برابر چشمان ما از هم می پاشد" و تاکید کرد که "تنها جامعه بین‌المللی، و در راس آن، شورای امنیت، می تواند مانع از چنین رویدادی شود."

وی گفت که سوریه "ذره ذره نابود می شود" و افزود که "نابودی سوریه می تواند منطقه را به وضعیتی دچار کند که به شدت نامطلوب و برای تمامی جهان، ناخوشایند است."

اخضر ابراهیمی در اشاره به شکاف بین اعضای اصلی شورای امنیت در مورد نحوه برخورد با بحران سوریه، گفت: "ما نمی‌توانیم باز هم بگوییم که اختلاف نظر داریم و باید منتظر موقعیت بهتری بمانیم، بلکه جامعه جهانی باید همین حالا دست به کار شود."

درخواست از جامعه جهانی

تا کنون تلاش کشورهای غربی عضو شورای امنیت برای تصویب قطعنامه هایی برای مداخله جامعه بین المللی در سوریه به دلیل مخالفت روسیه و چین، بی نتیجه مانده و چند قطعنامه ارائه شده از سوی غرب توسط این دو عضو دائم شورا، وتو شده است.

اجلاس کویت

از شرکت کنندگان در اجلاس کویت خواسته شده هزینه کمک بشردوستانه به مردم سوریه را تقبل کنند

در مورد وضعیت سیاسی سوریه، نماینده ویژه سازمان ملل گفت که "مشروعیت حکومت سوریه به شدت لطمه دیده اما این حکومت همچنان قادر بوده است در قدرت بماند" و اظهار داشت: "برای فاجعه سوریه، پایانی متصور نیست."

در واکنش به اظهارات آقای ابراهیمی، سوزان رایس، نماینده آمریکا در سازمان ملل، گفت که "همان موضوعاتی که تا کنون باعث انفعال شورای امنیت شده، همچنان باقی است و بنابراین، پیشرفتی متصور نیست."

به گزارش منابع بین المللی، بحران سیاسی سوریه که از بیست و دو ماه پیش با تظاهراتی با درخواست اصلاحات سیاسی و مبارزه با فساد آغاز شد، تا کنون بیش از شصت هزار کشته برجای گذاشته و صدها هزار تن را در داخل و خارج از آن کشور آواره کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.