رهبر مخالفان حکومت بحرین خواهان شرکت ولیعهد بحرین در گفت‌و‌گوها شد

به روز شده:  16:38 گرينويچ - پنج شنبه 31 ژانويه 2013 - 12 بهمن 1391
ولیعهد بحرین، از جمله اصلاح‌طلبان در خاندان حاکم به شمار می‌رود.

ولیعهد بحرین، از جمله اصلاح‌طلبان در خاندان حاکم به شمار می‌رود

شیخ علی سلمان، رهبر گروه وفاق، بزرگ‌ترین گروه مخالف در بحرین از ولیعهد آن کشور خواسته است در مذاکرات برای پایان دادن به ناآرامی‌های بحرین شرکت کند.

شیخ علی سلمان به بی بی سی گفت که گفت‌و‌گوهای ملی در آن کشور باید معنادار باشند و دولت بحرین باید تمایل خود را برای دستیابی به راه‌حل‌های ملموس نشان دهد.

او افزود: "ما خواهان فردی در خانواده حاکم هستیم که بتوانیم با او وارد گفت‌و‌گو شویم."

شیخ سلمان بن حمد، ولیعهد بحرین، از جمله اعضای اصلاح‌طلب در خاندان حکومتی آن کشور به شمار می‌رود. اعضای خانواده حاکم در مورد نحوه رفتار با مخالفان دچار اختلاف نظر هستند.

تندروها با محوریت شیخ خلیفه بن سلمان آل خلیفه، نخست‌وزیر انتصابی که از سال ۱۹۷۱ این سمت را به عهده دارد، مخالف گفت‌و‌گو با مخالفان هستند.

آنها از این مساله بیم دارند که هر نوع امتیاز حکومت به مخالفان، باعث شود تا آنها درخواست‌های بیشتری را مطرح کرده و مطالبات آنها بیشتر شود.

شیخ علی سلمان رهبر وفاق در سفر به لندن تاکید کرده که اکنون، زمان مذاکره است. او گفت: "ما از گفت‌و‌گو استقبال کرده و آماده مشارکت در آن هستیم."

رهبر گروه وفاق افزود که بسیاری از جوانان معترض، ایمان و اعتماد خود به احزاب اصلی مخالف را از دست داده‌اند.

او گفت "بسیاری از جوانان می‌گویند که ما نباید برای تظاهرات، مجوزی بگیریم یا خواهان سلطنت مشروطه خاندان حاکم باشیم، خانواده‌ای که هنوز در حال کشتن مردم است."

شیخ علی سلمان در عین حال گفت تنها راه رو به جلو، همکاری با اصلاح‌طلبان سنی مذهب خانواده حاکم از جمله ولیعهد است.

رهبر بزرگ‌ترین گروه مخالف در بحرین گفت ساعاتی پیش از آن که در ۱۴ مارس ۲۰۱۱، پادشاه بحرین از نیروهای شورای همکاری خلیج فارس برای سرکوب معترضان دعوت کند، ولیعهد و گروه‌های مخالف، بر سر راه حل هفت ماده‌ای توافق کرده بودند که طبق آن این کشور در مسیر سلطنت مشروطه حرکت می‌کرد.

شیخ علی سلمان به بی بی سی گفت: "ما با ولیعهد به توافق رسیده بودیم."

خاندان حکومتی بحرین سنی است و قدرت سیاسی در بحرین در اختیار اقلیت سنی این کشور قرار دارد و اکثریت شیعی مذهب همواره از تبعیض شکایت داشته‌اند.

اعتراضات خیابانی و برگزاری تجمعات در بحرین، غیر قانونی اعلام شده و مدافعان حقوق بشر به طور مرتب در این کشور بازداشت و زندانی می‌شوند. برخی از این افراد به دلیل آن که در سایت اجتماعی توییتر، از پادشاه و دولت بحرین انتقاد می‌کنند، زندانی می‌شوند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.