روسیه 'حمله هوایی اسرائیل به سوریه' را نگران‌کننده خواند

به روز شده:  07:53 گرينويچ - پنج شنبه 31 ژانويه 2013 - 12 بهمن 1391
نیروی هوایی اسرائیل

نیروی هوایی اسرائیل به حمله به هدفی در نزدیکی دمشق متهم شده اما این گزارش را تایید نکرده است

دولت روسیه حمله احتمالی هواپیماهای اسرائیلی به یک هدف نظامی در نزدیکی پایتخت سوریه را محکوم کرده است.

بامداد پنجشنبه، ۱۲ بهمن (۳۱ ژانویه)، وزارت خارجه روسیه با صدور بیانیه‌ای گفت که در صدد کسب اطلاعات بیشتر در مورد گزارش حاکی از حمله هوایی اسرائیل به هدفی در داخل خاک سوریه است و در صورت تایید چنین حمله‌ای، آن را به شدت محکوم می‌کند.

این بیانیه ساعاتی پس از آن صادر شد که ارتش سوریه گزارش کرد که هواپیماهای اسرائیلی به یک مرکز تحقیقات نظامی واقع در شمال غرب دمشق، پایتخت سوریه، حمله کرده اند.

بر اساس اطلاعیه ارتش سوریه، ماموریت این مرکز، تحقیقات در زمینه "افزایش توان دفاعی" این کشور بوده است. ارتش سوریه در اطلاعیه خود، این گزارش‌ها را تکذیب کرد که نیروی هوایی اسرائیل یک ستون نظامی سوری را که عازم مرز لبنان بود، هدف قرار داده است.

در این اطلاعیه، که خبرگزاری دولتی سوریه - سانا - آن را منتشر کرده، اسرائیل به حمایت از مخالفان حکومت سوریه متهم شده است.

پیشتر، برخی منابع لبنانی گفته بودند که هدف هواپیماهای اسرائیلی، یک ستون نظامی سوریه بوده است که برای گروه‌های شبه نظامی لبنان موشک حمل می کرد و برخی خبرگزاری ها گفتند که محموله این ستون نظامی، موشک‌های ضدهوایی روسی برای تحویل به گروه حزب الله لبنان بوده است.

آرم ارتش سوریه

فرماندهی ارتش سوریه در اطلاعیه خود گفته است که اسرائیل ار مخالفان حکومت حمایت می‌کند

منابع رسمی اسرائیل تا کنون در مورد خبر حمله هوایی به هدفی در داخل خاک سوریه اظهارنظری نکرده‌اند اما چند روز پیش گفته بودند که با توجه به وخامت اوضاع در سوریه، موضوع جابجایی تسلیحات شیمیایی آن کشور و یا تلاش دولت سوریه برای ارسال اسلحه برای گروه های تندرو در لبنان را از نزدیک زیر نظر دارند.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه خود گفته است که "اگر اطلاعات به دست آمده در مورد عملیات هوایی اسرائیل در سوریه صحت داشته باشد، این اقدام به منزله حمله‌ای بی‌دلیل علیه هدف‌هایی در داخل خاک یک کشور مستقل است که، بدون توجه به انگیزه با توجیه احتمالی آن، با منشور سازمان ملل مغایرت کامل دارد."

موضعگیری روسیه

این بیانیه افزوده است که دولت روسیه اقدامات فوری را برای روشن شدن ماهیت و ابعاد این واقعه به جریان انداخته است.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه خود، بار دیگر خواستار خاتمه درگیری‌های خشونت آمیز در سوریه شده و ضمن مخالفت با هرگونه مداخله خارجی برای حل بحران سیاسی آن کشور، گفته است که تنها راه حل این بحران، مذاکره بین طرف های درگیر "براساس توافقات به دست آمده در اجلاس ژنو در ۳۰ ژوئن سال ۲۰۱۲ است."

ستون نظامی سوریه

براساس برخی گزارش‌ها، هدف حمله هوایی اسرائیل یک ستون نظامی عازم مرز لبنان بود

اجلاس ژنو با شرکت شماری از کشورها از جمله قدرت های غربی و روسیه برگزار شد و شرکت کنندگان بر سر لزوم حل مسالمت آمیز بحران سوریه از طریق مذاکره و فراهم آوردن زمینه گذار نظام حکومتی آن کشور به دموکراسی به توافق رسیدند.

توافقنامه ژنو در عین حال نحوه اداره امور سوریه در دوره گذار به خصوص نقش بشار اسد، رئیس جمهوری، در دولت انتقالی را مبهم گذاشت و این ابهام موضوع مورد اختلاف بین دولت سوریه و مخالفان و همچنین بین کشورهای غربی و عربی از یک طرف، و روسیه از طرف دیگر، بوده است.

تا کنون روسیه از مشارکت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، در دولت انتقالی و حتی تشکیل "دولت وحدت ملی" به ریاست او حمایت کرده و اصلاحات مورد نظر دولت سوریه را مبنایی برای توافق بین دو طرف دانسته است.

در مقابل، گروه های مخالف حکومت سوریه و کشورهای غربی و عربی گفته اند که با توجه به کشتار مردم سوریه توسط نیروهای دولتی، بشار اسد، رئیس جمهوری، مشروعیت خود را از دست داده و ادامه حضور او در صحنه سیاسی غیرقابل قبول است.

به گفته گروه های مخالف، هدف بشار اسد از اصلاحات بشنهادی، که شرط اصلی آن خلع سلاح مخالفان مسلح است، به دست آوردن آزادی عمل کامل برای سرکوب مخالفان و ادامه زمامداری در پوشش اصلاحات نمایشی است.

در خبری دیگر در مورد سوریه، خبرگزاری دولتی آن کشور گزارش کرد که وزارت خارجه سوریه با ارسال نامه‌های مشابهی برای رئیس دوره‌ای شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل متحد، گروه اسلامگرای جبهه نصرت را به کشتار اخیر در نزدیکی شهر حلب متهم کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.