روز سخت وزیر دفاع پیشنهادی اوباما در مجلس سنا

به روز شده:  23:30 گرينويچ - پنج شنبه 31 ژانويه 2013 - 12 بهمن 1391
چاک هیگل، کاندیدای تصدی پست وزارت دفاع آمریکا در دور دوم ریاست جمهوری باراک اوباما

در صورتی که آقای هیگل از سنا رای اعتماد بگیرد، نخستین سرباز حاضر در جنگ ویتنام خواهد بود که به وزارت دفاع ایالات متحده منصوب می شود

چاک هیگل، سناتور سابق جمهوریخواه که گزینه باراک اوباما برای وزارت دفاع آمریکاست، برای کسب رای اعتماد به سوال های نمایندگان مجلس سنا پاسخ داده است.

آقای هیگل روز پنجشنبه در صحبت های خود در کمیته نیروهای مسلح مجلس سنا سعی کرد نگرانی های همکاران سابق خود را درباره مواضعش نسبت به اسرائیل و ایران کاهش دهد.

در این جلسه آقای هیگل از سوی بعضی از سناتورهای جمهوریخواه به خاطر مخالفت با تحریم های ایران و سخنانش درباره نفوذ اسرائیل در سیاستگذاری آمریکا به شدت مورد انتقاد قرار گرفت.

هر چند اکثریت مجلس سنا در اختیار دموکرات هاست ولی جمهوریخواهان می توانند مانع از تایید صلاحیت چاک هیگل به عنوان وزیر دفاع جدید دولت باراک اوباما شوند.

چاک هیگل ۶۶ سال سن دارد و از ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۹ نمایندگی ایالت نبراسکا را در مجلس سنا بر عهده داشته است.

در صورتی که آقای هیگل از سنا رای اعتماد بگیرد، نخستین سرباز حاضر در جنگ ویتنام خواهد بود که به وزارت دفاع ایالات متحده منصوب می شود.

آقای هیگل در سخنان خود در سنا گفت که کاملا به پیشگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای متعهد است و همه گزینه ها را قابل بررسی دانست.

چاک هیگل گفت: "من کاملا به هدف رئیس جمهوری برای پیشگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای متعهد هستم و همان طور که بارها گفته ام، باید همه گزینه ها را برای رسیدن به این هدف در نظر گرفت."

آقای هیگل همچنین از تقویت موضع اسرائیل در خاورمیانه حمایت کرد و گفت: "اطمینان خاطر حاصل می کنم که دوست و متحدمان اسرائیل، برتری نظامی خود را در منطقه حفظ می کند."

او همچنین به سوال نمایندگان درباره اشاره یکی از کتاب هایش به ارعاب تصمیم گیرندگان سیاسی در کنگره آمریکا به وسیله "لابی یهودی" پاسخ داد.

آقای هیگل گفت: "پیش از این گفته بودم که از کاربرد لفظ لابی یهودی متاسفم ... باید می گفتم لابی طرفدار اسرائیل."

در صورت تایید وزارت چاک هیگل، او تنها وزیر جمهوریخواه در دوره دوم ریاست جمهوری باراک اوباما خواهد بود.

رابرت گیتس، اولین وزیر دفاع آقای اوباما و ری لحود، وزیر پیشین حمل و نقل او جمهوریخواه بودند.

با این حال، جمهوریخواهان روی خوشی به نامزدی چاک هیگل برای جایگزینی لئون پانه تا، وزیر دفاع کنونی، نشان نداده اند.

همزمان با حضور آقای هیگل در سنا، کمیته ملی حزب جمهوریخواه آمریکا با صدور بیانیه ای اعلام کرد که او گزینه مناسبی برای تصدی وزارت دفاع نیست.

آقای هیگل پیش از جلسه امروز با ۵۳ سناتور دیدار خصوصی داشته و تنها یکی از نمایندگان جمهوریخواه از نامزدی او حمایت کرده است.

حداقل سه سناتور جمهوریخواه عضو کمیته نیروهای مسلح مجلس سنا هم گفته اند که به او رای اعتماد نخواهند داد.

یکی از این نمایندگان سناتور جیم اینهاف بود که سابقه آقای هیگل را نگران کننده عنوان کرد.

سناتور جان مک کین هم در این جلسه به شدت از موضع آقای هیگل در مخالفت با افزایش تعداد نظامیان آمریکایی در عراق در سال ۲۰۰۶ انتقاد کرد.

آقای هیگل در آن زمان افزایش تعداد سربازان آمریکایی در عراق را خطرناک ترین اشتباه سیاست خارجی آمریکا از زمان جنگ ویتنام دانسته بود.

به رغم انتقادهای جمهوریخواهان ، کارل لوین، رئیس دموکرات کمیته نیروهای مسلح سنا گفت که نگرانی های او از سخنان پیشین چاک هیگل فروکش کرده است.

آقای لوین گفت: "اطمینان او به من درباره حمایت از موضع قوی دولت اوباما علیه ایران ، مهم است."

آقای هیگل پیش تر با حمله یک جانبه آمریکا یا اسرائیل به ایران مخالفت کرده بود و خواهان دعوت از ایران برای پیوستن به گفت و گوهای صلح در افغانستان شده بود.

اعلام نامزدی چاک هیگل برای تصدی وزارت دفاع با واکنش شدید بعضی از لابی های طرفدار اسرائیل مواجه و آگهی های متعددی در مخالفت با این انتخاب در رسانه‌ها منتشر شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.