مراسم تشییع جنازه پادشاه سابق کامبوج برگزار شد

به روز شده:  09:48 گرينويچ - جمعه 01 فوريه 2013 - 13 بهمن 1391
تابوت حامل جنازه پادشاه

تابوت طلایی حامل جنازه پادشاه با تشریفات کامل از کاخ سلطنتی به محل سوزاندن جنازه منتقل شد

مراسم تشییع پیکر پادشاه سابق کامبوج با حضور چندین هزار تن از مردم این کشور برگزار شده است.

روز جمعه، ۱۳ بهمن (۱ فوریه)، تابوت طلایی حامل جسد نوردوم سیهانوک، پادشاه سابق کامبوج، طی تشریفاتی از کاخ سلطنتی تا محل سوزاندن جسد در یکی از پارک‌های پنوم‌پن، پایتخت، تشییع شد تا در این محل سوزانده شود.

به گزارش خبرگزاری‌ها، صدها هزارتن از مردم کامبوج در مسیر حرکت تابوت صف بسته بودند در حالیکه بسیاری از آنان لباس های سنتی عزا پر تن داشتند و تصاویری از پادشاه سابق را همراه آورده بودند.

نوردوم سیهانوک که در سال ۲۰۰۴ به نفع پسرش از سلطنت کناره گرفته بود، روز ۱۵ اکتبر سال گذشته - حدود سه ماه و نیم پیش - در سن ۸۹ سالگی در پکن، پایتخت چین، درگذشت.

جنازه مومیایی شده او از آن زمان برای ادای احترام مردم و مقامات خارجی، در یکی از تالارهای کاخ سلطنتی قرار داشت.

با انتقال جنازه به پارک مرکزی، مناسک مذهبی با حضور روحانیون بودایی و مردم ادامه خواهد یافت و در روز دوشنبه، مراسم سوزاندن جنازه توسط نوردوم سیهامون، پادشاه فعلی، و ملکه مونیینیاث، ملکه سابق و بیوه سیهانوک، برگزار خواهد شد.

خاکستر نوردوم سیهانوک سپس در محفظه‌ای در کاخ سلطنتی نگهداری می شود.

مردم

خبرگزاری‌ها از "حضور صدها هزار تن" در مراسم تشییع پیکر نوردوم سیهانوک خبر داده اند

در مراسم سوزاندن جسد پادشاه سابق کامبوج، نخست وزیر فرانسه، یکی از اعضای خاندان سلطنتی ژاپن و تعدادی از رهبران و مقامات ارشد کشورهای منطقه جنوب شرق آسیا حضور خواهند داشت.

پادشاه سابق کامبوج نه تنها در میان بسیاری از مردم این کشور از محبوبیت خاصی برخوردار بود، بلکه زندگی پر فراز و نشیب او برای جهانیان نیز یادآور تحولاتی است که طی شش دهه حضور او بر صحنه سیاسی کامبوج و منطقه روی داد.

سیهانوک از سال ۱۹۴۱ تا ۱۹۵۵ و بار دیگر از سال ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۴ بر کامبوج سلطنت کرد و از سال ۱۹۵۳ تا ۱۹۷۰ نیز رهبری سیاسی این کشور را در دست داشت.

نقش های متفاوت

نوردوم سیهانوک در اکتبر سال ۱۹۲۲ در کامبوج، از مستعمرات فرانسه، متولد شد و پس از درگذشت جد مادری‌اش در سال ۱۹۴۱، توسط شورای سلطنتی به عنوان پادشاه کامبوج بر تخت سلطنت نشست. در آن زمان، اداره واقعی امور کامبوج در دست نمایندگان رژیم ویشی قرار داشت که با حمایت اشغالگران آلمانی در فرانسه تشکیل یافته بود.

پادشاه و ملکه سابق

نوردوم سیهامون، پادشاه، و مونینیاث، ملکه سابق کامبوج در مراسم مذهبی شرکت کردند

در دهه ۱۹۵۰، سیهانوک در مبارزه استقلال طلبانه در کامبوج شرکت داشت اما در سال ۱۹۵۵، دو سال پس از استقلال کشورش، سلطنت را به پدرش سپرد و با پیروزی در انتخابات پارلمانی، در سمت نخست وزیر اداره امور را در دست گرفت. پدر سیهانوک در سال ۱۹۶۰ درگذشت، و در پی همه پرسی قانون اساسی، مقام رئیس کشور، بدون عنوان پادشاه، به سیهانوک سپرده شد.

در جریان جنگ ویتنام در دهه های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰، کامبوج به رهبری سیهانوک سیاست بی طرفی را در پیش گرفت هرچند امضای معاهده دوستی با جمهوری خلق چین و حکومت کمونیستی ویتنام شمالی از گرایش او به کشورهای منطقه حکایت داشت.

در مارس سال ۱۹۷۰، زمانی که سیهانوک در خارج از کشور به سر می برد، نخست وزیر وقت توانست توافق پارلمان را برای برکناری او از مقام ریاست کشور کسب کند که در نتیجه، سیهانوک ناچار شد به عنوان تبعیدی به چین برود.

سیهانوک با مائو و سایر رهبران چین

سیهانوک و رهبران جمهوری خلق چین در سال ۱۹۵۶

در زمان تبعید در چین بود که سیهانوک تشکلی به نام "جبهه متحد کامبوج" را تشکیل داد که از جمله اعضای آن گروه خمرهای سرخ بود. خمرهای سرخ در آوریل سال ۱۹۷۵، بر کامبوج مسلط شدند و سیهانوک را به مقام تشریفاتی رئیس کشور برگزیدند اما یک سال بعد، او را از این سمت برکنار کردند.

در سال ۱۹۷۸، نیروهای ویتنام با حمله به کامبوج، این کشور را اشغال کردند و دولت جدیدی را بر سر کار آوردند اما سیهانوک این دولت و همچنین رژیم خمرهای سرخ را غیرقانونی اعلام کرد و طی چند سال بعد، به مبارزه سیاسی و سپس مسلحانه علیه حکومت‌های وقت کامبوج روی آورد.

پس از برقراری صلح در کامبوج در سال ۱۹۹۱، سیهانوک به مدت دو سال به فعالیت سیاسی پرداخت اما در سال ۱۹۹۳، بار دیگر عنوان پادشاه را دریافت کرد.

نوردوم سیهانوک در سال ۲۰۰۴، با اعلام اینکه بیمار است، از سلطنت کناره گرفت و برای درمان به چین رفت در حالیکه پارلمان کامبوج عنوان "پدر ملت" را به او اعطا کرده بود.

گفته می‌شود سیهانوک در طول زندگی خود چندین همسر داشته و از آنان صاحب دست کم چهارده فرزند شده است که تعدادی از آنان در مراسم تشییع پیکر او حضور داشتند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.