خداحافظی هیلاری کلینتون از وزارت خارجه آمریکا

به روز شده:  01:14 گرينويچ - شنبه 02 فوريه 2013 - 14 بهمن 1391

خانم کلینتون گفت در مقام شصت و هفتمین وزیر خارجه آمریکا، هدایت این وزارت‌خانه برای او تجربه‌ای «یگانه، شاخص، شورآفرین و چالش‌برانگیز» بوده است.

هیلاری کلینتون در سخنرانی مراسم تودیع و واپسین روز وزارت‌اش گفت جهان جایی امن‌تر است.

خانم کلینتون، ۶۵ ساله، مقام وزارت خارجه را پس از چهار سال ترک می‌کند.

طی این چهار سال، او به ۱۱۲ کشور سفر کرده و نزدیک به یک و نیم میلیون کیلومتر را درنوردیده است.

جانشین خانم کلینتون، جان کری، سناتور ایالت ماساچوست است. او روز جمعه در مراسمی خصوصی سوگند یاد کرد.

بانوی اول پیشین آمریکا اکنون یکی از نامزدهای محتمل برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ به شمار می‌رود.

خانم کلینتون گفت در مقام شصت و هفتمین وزیر خارجه آمریکا، هدایت این وزارت‌خانه برای او تجربه‌ای «یگانه، شاخص، شورآفرین و چالش‌برانگیز» بوده است.

«خوش‌بین‌تر»

خانم کلینتون پذیرفت که حمله به سفارت آمریکا در ترکیه یادآوری هشیارکننده‌ تهدیدهای هر روزه‌ جهانی است که جانشین وی پیش رو خواهد داشت.

او به کارمندان وزارت خارجه گفت: «به کاری که با هم انجام دادیم بسیار مفتخرم. بی‌تردید در زمانه‌ای بسیار پیچیده و خطرناک زندگی‌می‌کنیم، همان‌طور که امروز دیدیم به سفارتمان در آنکارا حمله شد.»

با این همه خانم کلینتون تاکید کرد از سال ۲۰۰۹ که وارد وزارت خارجه شده خوش بین‌تر است.

خانم کلینتون به کارکنانش گفت: «از اینکه فرصت یافتیم هرکدام به شیوه‌ای کشورمان و جهان را قدرتمند‌تر، امن‌تر، منصفانه‌تر و بهتر کنیم خوشحال و شاکرم.»

اوایل روز جمعه خانم کلینتون رسما استعفای خود را به باراک اوباما رقیب سرسخت سابقش در مبارزات انتخاباتی ۲۰۰۸ ارائه کرد.

خانم کلینتون در استعفانامه‌اش گفته بیش از پیش درباره قدرت آمریکا برای رهبری جهان و توانایی بالقوه‌ این کشور برای تاثیرگذاری مثبت اطمینان دارد.

هیلاری کلینتون درباره احتمال نامزدی در مبارزات انتخابات ریاست جمهوری چهارسال دیگر سکوت پیشه کرده است.

خانم کلینتون در مراسم تودیعش گفت برنامه خاصی برای آینده ندارد اما قطعا می‌خواهد با برنامه ریزی درخصوص مسائلی که برایش اهمیت دارد تاثیرگذار باشد.

هیلاری کلینتون روز پنجشنبه به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «تا آخرین لحظه‌ای که پایم را از در بیرون بگذارم وزیر خارجه باقی خواهم ماند. بعد از آن آخر هفته را تعطیلم و می‌توانم به پیشنهاد‌ها، ایده‌ها وتقاضاهای متفاوتی که دریافت کرده‌ام فکر کنم.»

دوره وزارت خانم کلینتون با حمله تابستان گذشته به کنسولگری آمریکا در بنغازی در یاد‌ها خواهد ماند.

در این حمله سفیر آمریکا در لیبی و سه آمریکایی دیگر کشته شدند و خانم کلینتون به دلیل شکست تدابیر امنیتی کنسولگری عذرخواهی کرده است.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.