مجلس فرانسه به ازدواج همجنسگرایان رای داد

به روز شده:  19:33 گرينويچ - شنبه 02 فوريه 2013 - 14 بهمن 1391
مجلس فرانسه

نمایندگان راست‌گرای فرانسه صدها اصلاحیه برای لایحه ازدواج همجنس‌گرایان پیشنهاد کرده‌اند که بررسی آنها دو هفته طول می‌کشد

نمایندگان پارلمان فرانسه اولین و مهم‌ترین بند لایحه‌ ازدواج همجنس‌گرایان را تصویب کرد.

بر اساس این ماده، ازدواج همجنس‌گرایان در فرانسه به رسمیت شناخته خواهد شد.

این لایحه، اساسی‌ترین تغییرات اجتماعی است که دولت فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری سوسیالیست فرانسه پیشنهاد داده است.

۲۴۹ نماینده مجمع ملی پارلمان فرانسه به ماده اول لایحه رأی مثبت و ۹۷ نماینده رأی منفی داده‌اند. برای اجرایی شدن قانون ازدواج همجنس‌گرایان، مجلس سنای فرانسه هم باید آن را تأیید کند.

یکی دیگر از ماده‌های این لایحه، اعطای حق سرپرستی فرزند به همجنس‌گرایان است. یعنی زوج‌ها فارغ از جنسیت اجازه می‌یابند به صورت رسمی فرزندخوانده داشته باشند. احتمال می‌رود این بند از لایحه هم در پارلمان به تصویب برسد.

قانون ازدواج همجنس‌گرایان باعث کلیک اعتراض‌های گسترده‌ای در فرانسه شده است. ماه گذشته صدها هزار نفر برای مخالفت با پیش‌نویس لایحه اطراف برج ایفل پاریس تظاهرات کردند. طرفداران لایحه هم از سوی دیگر با تظاهرات موافقت خود را نشان دادند.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد حدود ۵۵ تا ۶۰ درصد جامعه فرانسه ازدواج همجنس‌گرایان را می‌پذیرند؛ هرچند فقط ۵۰ درصد آنان موافق به رسمیت شناخته شدن حق پذیرفتن فرزندخوانده یا حق سرپرستی فرزند توسط همجنس‌گرایان هستند.

پیش‌بینی می‌شود بحث بر سر لایحه جنجالی و تصویب بندهای آن در مجلس فرانسه بیش از یک هفته دیگر طول بکشد. حزب راست میانه فرانسه صدها اصلاحیه برای ماده‌های مختلف این لایحه پیشنهاد داده‌ که مجلس باید آنها را بررسی کند.

آخرین اصلاحات اجتماعی مهم فرانسه سال ۱۹۸۱ اتفاق افتاد که در آن قانون اعدام حذف شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.