مذاکرات افغانستان و پاکستان از امروز در لندن آغاز می‌شود

به روز شده:  06:25 گرينويچ - 03 فوريه 2013 - 15 بهمن 1391

دیدار رهبران افغانستان، پاکستان و بریتانیا در لندن

رهبران افغانستان و پاکستان به لندن آمده اند تا راههای رسیدن به صلح در افغانستان پس از خروج نیروهای بین‌المللی از آن کشور را بررسی کنند

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

مذاکرات دو روزه رهبران پاکستان و افغانستان در لندن از امروز (یکشنبه، ۱۵ بهمن/دلو) آغاز می‌شود.

صلح در افغانستان و راه‌های مقابله با طالبان پس از خروج نیروهای بین‌المللی از آن کشور اصلی‌ترین محورهای این گفت‌وگوها اعلام شده است.

حامد کرزی، رئیس‌جمهور افغانستان و آصف علی زرداری، رئیس‌جمهور پاکستان، روسای دو هیات مذاکره‌کننده در لندن هستند.

این گفت‌وگوها به دعوت و میزبانی دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا برگزار می‌شود.

گزارش شده است که مقامات نهادهای امنیتی هر سه کشور در این مذاکرات حضور دارند و برای اولین‌بار مقاماتی از نهادهای نظامی و اطلاعاتی پاکستان و افغانستان در نشست شرکت می‌کنند.

انتظار می‌رود گفت‌وگوها در این نشست دوروزه بر روند برقراری صلح بین طالبان و دولت افغانستان و نوع حمایت‌های احتمالی پاکستان و دیگر کشورها از این روند متمرکز باشد.

براساس برنامه‌ریزی‌ها، نیروهای ناتو تا پایان سال ۲۰۱۴ میلادی افغانستان را ترک خواهند کرد.

ارتقای همکاری‌های افغانستان و پاکستان برای بهبود ثبات در منطقه از دیگر اهداف نشست دوروزه لندن اعلام شده است.

پیش از این، طرفین مذاکرات مشابهی داشته‌اند و دور اول این نشست در کابل و دور دوم آن در نیویورک برگزار شده است.

بدگمانی

امروز بعدازظهر حامد کرزی و آصف علی زرداری مهمان شام دیوید کامرون خواهند بود و گفت‌وگوهای مقامات رسمی از فردا (دوشنبه، چهارم فوریه) برگزار می‌شود.

دولت بریتانیا در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: "این روند سه‌جانبه پیامی روشن برای طالبان دارد: اکنون زمان آن فرا رسیده است تا همه در یک روند سیاسی صلح‌آمیز در افغانستان مشارکت کنند."

در این اطلاعیه آمده است: "همانطور که نخست‌وزیر (بریتانیا) پیش از این گفته است، یک افغانستان باثبات تنها به نفع مردم افغان نیست، بلکه به نفع کشورهای همسایه و بریتانیا نیز هست."

خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید که بدگمانی بین مقامات افغانستان و پاکستان و بی‌اعتمادی آنها به یکدیگر همچنان اصلی‌ترین موضوعی است که می‌تواند بر روند این گفت‌وگوها تاثیر بگذارد.

حامد کرزی، رئیس‌جمهور افغانستان نیز در کلیک یادداشتی در بی‌بی‌سی، خواهان اتحاد تمام مردم افغانستان برای برقراری صلح در آن کشور شده است.

او نوشت: "اگر جنگ را خارجی‌ها به ما تحمیل کردند، ابتکار صلح باید در دستان خودمان باشد. در غیر آن نتیجه‌ای که ملت منتظرش است، هیچگاه به دست نخواهد آمد."

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.