طالبان پاکستان از احتمال مذاکره با دولت پاکستان خبر داد

به روز شده:  17:48 گرينويچ - 03 فوريه 2013 - 15 بهمن 1391

طالبان پاکستان به شرط حضور تعدادی از چهره های سرشناس، حاضر به گفتگو با دولت پاکستان شده است

همزمان با برگزاری نشست سران افغانستان و پاکستان در بریتانیا، طالبان پاکستان گفته است که به خاطر حفظ کشور و تعالیم اسلامی حاضر به مذاکره با دولت است.

احسان الله احسان، سخنگوی این گروه (تحریک طالبان) در یک نوار ویدیویی که بتازگی منتشر شده گفته است که این گونه مذاکرات زمانی نتیجه خواهد داد که از سوی فضل الرحمان، رهبر جمعیت علمای اسلام، منور حسن رئیس حزب اسلامی و نواز شریف، رهبر حزب مسلم لیگ و نخست وزیر سابق ضمانت بشود.

آقای احسان همچنین خواهان آزادی ۵ عضو طالبان پاکستان از جمله مسلم خان مولانا، محمود خان و مولوی عمر از زندان شده است.

او گفته که این ۵ نفر بایستی در مذاکرات احتمالی شرکت داشته باشند.

آقای احسان همچنین گفته که دولت در انجام مذاکرات جدی نیست، اما با این وجود تحریک طالبان برای اسلام و پاکستان بار دیگر بر انجام مذاکرات تاکید می‌کند.

حکیم الله محسود، رهبر طالبان پاکستان هم اخیرا در یک نوار ویدیویی خواهان مذاکره با دولت شده بود، اما تاکید کرده بود که مذاکرات به معنی خلع سلاح نیست.

این اظهارات رهبر طالبان از سوی برخی از سیاستمداران پاکستانی، بویژه سیاستمداران ایالت خیبر پختونخواه با استقبالی احتیاط آمیز روبرو شده بود.

به گفته محمد وزیری، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در اسلام آباد، این نخستین بار است که طالبان از حضور افراد مشخصی برای تضمین موفقیت آمیز بودن مذاکرات سخن می گوید.

به گفته خبرنگار ما، فعالیت طالبان در پاکستان ممنوع است اما فضل الرحمان، منور حسن و نواز شریف همگی رهبران احزاب قانونی سیاسی در پاکستان هستند.

در عین حال این از جمله موارد بسیار نادری است که تحریک طالبان (گروه طالبان پاکستان) با نام از آزادی تعدادی از افرادش از زندان های پاکستان سخن گفته است.

خبر نگار بی‌بی‌سی فارسی در اسلام آباد همچنین می گوید که انتشار این ویدیو و همزمانی آن با مذاکرات سه جانبه پاکستان افغانستان و بریتانیا از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.