نشست سه‌جانبه بریتانیا، افغانستان و پاکستان امروز برگزار می‌شود

به روز شده:  06:18 گرينويچ - دوشنبه 04 فوريه 2013 - 16 بهمن 1391

دیوید کامرون سال میلادی گذشته هم میزبان نشست مشابهی بود

نشست سه‌جانبه مقامات عالی‌رتبه افغانستان، پاکستان و بریتانیا امروز (دوشنبه، ۱۶ بهمن/دلو) در لندن برگزار می‌شود.

گزارش شده است که صبح امروز دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا در محل سکونت رسمی خود در حومه شمال لندن، با حامد کرزی، رئیس‌جمهور افغانستان و آصف علی زرداری، رئیس‌جمهور پاکستان گفت‌وگو کرده است.

بررسی شیوه‌های تامین و حفظ امنیت در منطقه مرزی افغانستان و پاکستان و جلوگیری از آغاز دوباره فعالیت طالبان پس از خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان در سال ۲۰۱۴ میلادی، محورهای اصلی این مذاکرات سه‌جانبه اعلام شده است.

این گفت‌وگوها به دعوت و میزبانی دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا برگزار می‌شود.

نشست لندن سومین دور این مذاکرات به شمار می رود و سه طرف پیش از این در کابل و نیویورک گفت‌وگوهای مشابهی داشته‌اند.

خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید که یکی از مهم‌ترین موضوع‌های مورد توجه طرفین، یافتن راهی برای حضور طالبان در مذاکرات صلح در افغانستان است.

وزیران امور خارجه، فرماندهان ارتشی و مقامات عالی‌رتبه نهادهای امنیتی کشورها برای اولین‌بار در این گفت‌وگوها حضور دارند.

دیشب دیوید کامرون میزبان شام حامد کرزی و آصف علی زرداری بود.

انتظار می‌رود در مذاکرات امروز جزئیات بیشتری بررسی شود.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا گفت که هدف این نشست کمک به دو کشور برای "شکل دادن همکاری‌های بیشتر بر سر منافع مشترک" آنهاست.

آقای کرزی و آقای زرداری هم موافقت کرده‌اند تا دو کشور برای تعریف یک چارچوب مشخص در تعامل باشند تا شیوه همکاری دوجانبه‌شان در دوره پس از خروج نیروهای نظامی خارجی از افغانستان تعریف و مشخص شود.

دولت بریتانیا دیروز (یکشنبه، چهارم فوریه) در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: "این روند سه‌جانبه پیامی روشن برای طالبان دارد: اکنون زمان آن فرا رسیده است تا همه در یک روند سیاسی صلح‌آمیز در افغانستان مشارکت کنند."

در این اطلاعیه آمده است: "همانطور که نخست‌وزیر (بریتانیا) پیش از این گفته است، یک افغانستان باثبات تنها به نفع مردم افغان نیست، بلکه به نفع کشورهای همسایه و بریتانیا نیز هست."

خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید که بدگمانی بین مقامات افغانستان و پاکستان و بی‌اعتمادی آنها به یکدیگر همچنان اصلی‌ترین موضوعی است که می‌تواند بر روند این گفت‌وگوها تاثیر بگذارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.