انتقاد رهبر مسیحیان قبطی مصر از رهبری اسلامگرای کشور

به روز شده:  11:00 گرينويچ - چهارشنبه 06 فوريه 2013 - 18 بهمن 1391
پاپ تواضروس دوم، رهبر مسیحیان قبطی مصر

پاپ تواضروس سکان رهبری مسیحیان قبطی مصر را در دست دارد

پاپ تواضروس دوم، رهبر مسیحیان قبطی مصر به شدت از رهبری اسلامگرای کشور انتقاد کرده و قانون اساسی جدید مصر را تبعیض‌آمیز خوانده است.

پاپ تواضروس در گفت‌و‌گو با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که نباید با مسیحیان قبطی مصر به عنوان اقلیت رفتار کرد و آنها بخشی از ملت هستند.

پس از مرگ پاپ شنودا، پاپ تواضروس سکان رهبری مسیحیان قبطی مصر را در دست گرفته است. او موضعی انتقادی نسبت به مسایل سیاسی در پیش گرفته و بارها انتقاداتی را مطرح کرده است.

مسیحیان مصر، ده درصد جمعیت آن کشور را شامل می‌شوند.

کلیسای قبطی مصر، دعوت محمد مرسی، رئیس‌جمهور مصر رای گفت‌و‌گوی ملی در باره آینده کشور را رد کرده و آن را ظاهرسازی خوانده است. بسیاری از گروه‌های مخالف در مصر هم این دعوت را رد کرده‌اند.

قبطیان مصر، که تعداد آنها بین پنج و نیم تا یازده میلیون نفر تخمین زده شده است، بزرگترین جامعه مسیحی در خاورمیانه هستند.

آنها خود را بخشی از ساکنان اصلی مصر می‌دانند که سال ۶۴۱ میلادی که اسلام به این کشور آمد بر خلاف اکثریت جامعه به دین و آیین خود پایبند ماندند.

نگرانی اصلی قبطی‌های مصر، آینده مسیحیان در مصر پس از دوران مبارک است، کشوری که زیر نفوذ گروه‌های اسلامگرایی چون اخوان المسلمین و سلفی‌ها قرار دارد.

پاپ تواضروس به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که مسیحیان در مصر، اقلیت نیستند و باید برابر با اکثریت مسلمان دیده شوند.

او گفته است "ما از نظر جمعیتی، در اقلیت هستیم اما از نظر تاریخ و ارزش و عشق به کشور، اقلیت به شمار نمی‌رویم."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.