پایگاه مخفیانه هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در عربستان فاش شد

به روز شده:  17:56 گرينويچ - چهارشنبه 06 فوريه 2013 - 18 بهمن 1391

آمریکا در طول چهار سال ریاست جمهوری باراک اوباما بیش از پیش از هواپیماهای بدون سرنشین برای کشتن مخالفان خود استفاده کرده است

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا،سیا، در طول دو سال گذشته یک پایگاه سری برای هواپیماهای بدون سرنشین خود در خاک عربستان سعودی در اختیار داشته است.

از این پایگاه برای حملات هوایی علیه شورشیان در یمن استفاده می‌شده است.

هواپیمایی که در سال ۲۰۱۱ برای کشتن انور العولقی مورد استفاده قرار گرفت، از این پایگاه بلند شد. انور العولقی شورشی آمریکایی بود که به شبکه القاعده پیوسته بود.

رسانه های آمریکایی از وجود این پایگاه نظامی کشور خود در عربستان خبر داشته اند ولی از گزارش آن خودداری کرده اند.

مقامات آمریکایی گفته بودند که فاش شدن وجود پایگاه هواپیماهای بدون سرنشین، نبرد علیه القاعده را سخت‌تر خواهد کرد و ممکن است همکاری دولت عربستان با آن کشور را کاهش دهد.

هنوز موقعیت دقیق جغرافیایی این پایگاه در عربستان فاش نشده است.

به غیر از انور العولقی، سه شهروند آمریکایی دیگر هم در خاک یمن توسط هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا کشته شده اند.

دولت یمن اجازه استفاده از فضای خود را برای این پروازها به آمریکا نداده بود.

آمریکا در طول چهار سال ریاست جمهوری باراک اوباما بیش از پیش از تکنولوژی هواپیماهای بدون سرنشین برای کشتن مخالفان خود در پاکستان، افغانستان و یمن استفاده کرده است.

منتقدان می گویند که حملات هواپیماهای بدون سرنشین به مثابه اعدام بدون محاکمه است و در عین حال تعداد زیادی از شهروندان غیر نظامی را در کنار شورشیان مورد هدف آمریکا می کشد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.