نخست وزیر سابق تاجیکستان در اوکراین بازداشت شد

به روز شده:  06:26 گرينويچ - چهارشنبه 06 فوريه 2013 - 18 بهمن 1391

آقای عبدالله‌جان اف از مخالفان عمده پرزیدنت رحمان محسوب می‌شود

عبدالملک عبدالله‌جان اف، نخست‌وزیر پیشین و رقیب امامعلی رحمان در انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان در سال ۱۹۹۴، در فرودگاه بریسپل کییف، پایتخت اکراین، بازداشت شده است.

طبق اطلاع رسیده، بازداشت آقای عبدالله‌جان اف بعد از ظهر روز سه‌شنبه‌ ۵ فوریه، زمانی صورت گرفته که او توسط هواپیمایی از آمریکا می‌خواست وارد اکراین شود.

داداجان عطاالله، روزنامه‌نگار تبعیدی و رئیس جنبش مخالفان موسوم به "وطندار" در روسیه که با آقای عبدالله‌جان اف ارتباط مستقیم داشته، بازداشت او را تأیید کرده است.

دلایل توقیف آقای عبدالله‌جان اف معلوم نیست، ولی او احتمالاً با تقاضای مقامات تاجیکستان بازداشت شده است.

ضمناً، آقای عبدالله‌جان اف طی سالهای اخیر به اتهام دست داشتن در "جرایم سازمان یافته و فراملی و تروریسم" در فهرست افراد تحت پیگرد اینترپل یا پلیس بین‌المللی قرار داشت.

مقامات تاجیکستان او را به همدستی در حمله سرهنگ شورشی محمود خدایبردی‌یف به ولایت سغد، در شمال تاجیکستان، در سال ۱۹۹۸، متهم می‌کنند. در این حمله که چند روز ادامه‌ داشت، چندین نیروی دولتی کُشته و زخمی شدند.

"فقر و فساد گسترده، رواج محلگرایی و خویشاوند محوری در سطوح بالا موجب کاهش محبوبیت آقای رحمان شده و انتخابات امسال چالشی بزرگ برای او خواهد بود."

عبدالملک عبدالله‌جان اف متولد سال ۱۹۴۹ در شهر خجند است. او قبل از فروپاشی شوروی و برای مدت کوتاهی بعد از آن از شخصیتهای بانفوذ در میان طبقه حاکم در حزب کمونیست تاجیکستان بود که اکثراً برخاسته از شهر خجند، در شمال تاجیکستان، بودند.

آقای عبدالله‌جان اف پس از استقلال تاجیکستان، در بدو آغاز جنگ داخلی نخست‌وزیر شد. اما پس از یک سال، در پی اختلاف نظر با امامعلی رحمان، رئیس جمهور کنونی که آن زمان رئیس پارلمان بود، آقای عبدالله‌جان اف از سمت خود استعفا داد.

وی پس از دو سال سفارتش در روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۹۹۴ در برابر آقای رحمان به رقابت پرداخت و شکست خورد، هرچند بسیاری معتقدند که او برنده شده بود، اما نتایج ‌ آرا به سود آقای رحمان عوض شد.

آقای عبدالله‌جان اف سالهای زیادی تحت پیگرد پلیس بین‌المللی قرار داشت

مخالفت آقای عبدالله‌جان اف با پرزیدنت رحمان ظاهراً از آن جا آغاز شد و او در سال ۱۹۹۶ ائتلاف سیاسی را با نام "وحدت ملی" تأسیس کرد. او بعداً رهبر جنبش مخالفان برای احیای ملی شد. او سپس از میانه‌ دهه ۱۹۹۰ تاجیکستان را ترک کرد و خارج از کشور به سر می‌برد.

این بازداشت، دومین بازداشت رهبران مخالفان دولت تاجیکستان در خارج از آن کشور طی دو ماه اخیر است. اواخر ماه دسامبر عمرعلی قوت اف، رهبر جنبش مخالفان موسوم به "گروه ۲۴" در شهر دبی امارات متحده عربی بازداشت شد.

مقامات تاجیکستان آقای قوت اف را به کلاه‌برداری متهم کرده و برای استرداد او از دبی به دوشنبه تلاش می‌کنند. اما بازداشت او مورد انتقاد شدید گروههای مدافع حقوق بشر و برخی از دیپلماتهای غربی قرار گرفته است.

برخی از منتقدان دولت تاجیکستان بر این باورند که مقامات دولتی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری در پاییز سال جاری دست به سرکوب مخالفان زده‌اند، تا زمینه پیروز‌ی مجدد پرزیدنت رحمان در انتخابات را فراهم کنند.

هرچند مقامهای حزب حاکم خلق دموکرات او را نامزدی بی رقیب در انتخابات آینده می‌دانند، اما به گفته برخی تحلیلگران، فقر و فساد گسترده، رواج محلگرایی و خویشاوند محوری در سطوح بالا موجب کاهش محبوبیت آقای رحمان شده و انتخابات امسال چالشی بزرگ برای او خواهد بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.