واکنش تند حزب الله به نتیجه تحقیقات بلغارستان

به روز شده:  00:21 گرينويچ - پنج شنبه 07 فوريه 2013 - 19 بهمن 1391

شیخ نعیم قاسم جانشین رهبر حزب الله گفته متهم شدن گروه هیچ تاثیری بر عملکرد آن نخواهد داشت.

حزب الله لبنان نتیجه تحقیقات دولت بلغارستان را که این گروه را به دست داشتن در انفجار یک اتوبوس توریستی در شهر ساحلی بورگاس متهم کرده، رد کرده است.

شیخ نعیم قاسم، جانشین رهبر این گروه با تکذیب گزارش های منتشر شده درباره دست داشتن اعضای آن در این حمله که شش کشته بر جای گذاشت، اسرائیل را به راه انداختن یک کارزار بین المللی علیه حزب الله متهم کرد.

پنج گردشگر اسرائیلی و راننده بلغاری آنها در اثر این انفجار که در ژوئیه سال ۲۰۱۲ در بورگاس در ساحل دریای سیاه رخ داد کشته شدند.

دولت بلغارستان سه شنبه اعلام کرد که دو نفر از اعضای شاخه نظامی حزب الله که با گذرنامه استرالیایی و کانادایی به این کشور سفر کرده بودند، در این حمله دست داشته اند.

در پی انتشار این گزارش، بنیامین نتانیاهو از اتحادیه اروپا خواست حزب الله را به عنوان یک سازمان تروریستی به رسمیت بشناسد.

اسرائیل حزب الله و ایران را در این حادثه مقصر دانسته است.

ایران دست داشتن در این حمله را رد کرده است.

شیخ نعیم قاسم گفته است که متهم شدن این گروه هیچ تاثیری بر عملکرد آن نخواهد داشت.

او گفت اتهام های مطرح شده از سوی بلغارستان از نگرانی اسرائیل از قدرت نظامی حزب الله در جنوب لبنان نشات گرفته است.

شیخ نعیم قاسم گفت: "ما در برابر این فشار تسلیم نخواهیم شد و اولویت های خود را تغییر نخواهیم داد. عقربه قطب نمای ما همچنان اسرائیل را نشانه گرفته است."

همزمان، بعضی از تحلیلگران در بلغارستان درباره نتیجه تحقیقات دولت این کشور ابراز تردید کرده اند.

به گفته تیهومیر بزلف، یکی از تحلیلگران مرکز مطالعات دموکراسی در صوفیه، تحقیقات دولت این کشور به طور عمده ای بر اطلاعات دریافت شده از سازمان های اطلاعاتی خارجی استوار شده است.

بعضی از تحلیلگران هم نتیجه گیری دولت این کشور را تحت تاثیر تحولات خاورمیانه عنوان کرده اند.

نیکولای ملادنوف، وزیر خارجه بلغارستان را با رد این انتقادها گفت: "اگر بلغارستان از ادله کافی برای ارتباط دادن این حمله به شاخه نظامی حزب الله برخوردار نبود، این کار را نمی کرد."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.