نشست بودجه اتحادیه اروپا آغاز شد

به روز شده:  00:57 گرينويچ - جمعه 08 فوريه 2013 - 20 بهمن 1391
اتحادیه اروپا

رقم اولیه بودجه پیشنهادی برای اتحادیه اروپا جهت مصرف در سالهای ۲۰۱۴-۲۰۲۰ حدود یک هزار و ۴۰۰ میلیارد دلار برآورد شده است

سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا با حضور در بروکسل، پایتخت بلژیک، نشست خود در ارتباط با بودجه ۲۰۱۴-۲۰۲۰ این اتحادیه را آغاز کرده‌اند.

در نشست ماه نوامبر گذشته رهبران کشورهای اروپایی بر سر بودجه پیشنهادی به توافق نرسیدند و به همین خاطر، انتظار می رود که در دو روز آینده بر سر تغییر فصول برنامه بودجه جدید میان رهبران کشورهای بزرگ اروپایی مذاکرات مفصلی صورت گیرد.

بریتانیا، آلمان و برخی کشورهای شمال اروپا مدافع پایین آوردن بودجه اتحادیه اروپا هستند.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، روز پنجشنبه (هفتم فوریه - ۱۹ بهمن) گفت که او با هیچ توافقی همراهی نخواهد کرد مگر کاهش بودجه بیشتری در نظر گرفته شود.

او گفت که ارقام پیشنهادی برای سالهای ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ باید کاهش یابند و در غیر اینصورت "توافقی در کار نخواهد بود".

در برابر بریتانیا، فرانسوآ اولاند، رئیس جمهوری سوسیالیست فرانسه، خواستار اتحاد و همبستگی بیشتر اعضا شده و با کاهش بیشتر بودجه این اتحادیه مخالفت کرده است.

هر یک از ۲۷ عضور اتحادیه اروپا حق وتو دارد و این حصول توافق در مذاکرات رهبران این کشورها را پیچیده تر می کند.

روز پنجشنبه رهبران کشورهای اروپایی با تقسیم شدن به گروههای کوچکتر با یکدیگر رایزنی کردند تا شاید حاصل مذاکرات آنها توافق بر سر برنامه بودجه این اتحادیه را آسان‌تر کند.

همزمان هرمان ون رامپوی، رئیس این نشست از شرکت کنندگان خواسته با توافق بر سر این بودجه کمک کنند اتحادیه اروپا خود را بر رشد اقتصادی، نوآوری و کارآفرینی متمرکز کند.

رقم اولیه بودجه پیشنهادی برای اتحادیه اروپا جهت مصرف در سالهای ۲۰۱۴-۲۰۲۰ حدود یک هزار و ۴۰۰ میلیارد دلار برآورد شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.