دفاع مقام آمریکایی از حمله با هواپیماهای بدون سرنشین

به روز شده:  22:59 گرينويچ - پنج شنبه 07 فوريه 2013 - 19 بهمن 1391

جان برنان و چاک هیگل نامزدهای باراک اوباما برای ریاست سازمان اطلاعات مرکزی و وزارت دفاع هستند.

جان برنان مقام ارشد مقابله با تروریسم در کاخ سفید برای ریاست سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا با جلسه پرسش و پاسخ دشواری در سنا روبروست.

آقای برنان از سوی باراک اوباما برای مدیریت سازمان سی آی ای نامزد شده اما ابتدا باید از سنای این کشور رای اعتماد بگیرد.

همزمان قرار است قانون گذاران آمریکایی اسناد محرمانه مربوط به حملات هواپیماهای بی سرنشین علیه القاعده را دریافت کنند.

برخلاف نامزد وزارت دفاع باراک اوباما که در سنا مخالفان عمدتا جمهوری خواه دارد، سناتورهای هم قطار آقای اوباما در حزب دموکرات نگرانی هایی درباره نقش آقای برنان در حمله هواپیماهای بی سرنشین دارند.

آقای برنان در دوره ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش از مقامات ارشد سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا بود.

روز پنجشنبه به محض شروع صحبت های مقدماتی جان برنان، معترضان چند بار گفته های او را قطع کردن تا جایی که دیان فینستین دبیر کمیته سنا مجبور به اعلام تنفس شد.

یکی از معترضان پلاکاردی در دست داشت که بر روی آن نوشته بود "برنان= کشتار با هواپیمای بی سرنشین"

انتظار می رود آقای برنان با پرسش های دشواری درباره استفاده از شیوه های خشن بازجویی مانند القاء حس خفگی در دوران خدمتش در سی آی ای روبرو شود.

نگرانی های جدی

خبرنگاران می گویند علیرغم نگرانی هایی که درباره مواضع آقای برنان وجود دارد هیچ نشانه ای از رای عدم اعتماد به این مقام ۵۷ ساله آمریکایی وجود ندارد.

انتظار می رود آقای برنان ابتدا از کمیته سنا و پس از آن طی رای گیری میان کل اعضای سنا رای اعتماد بگیرد.

آقای برنان در توضیحات مکتوب خود که پیش از برگزاری جلسه پرسش و پاسخ منتشر شده آورده مخالف استفاده از شیوه های خشن بازجویی بوده و اگرچه از استفاده از این روش خبرداشته اما نقشی در ابداع آن ایفا نکرده است.

آقای برنان همچنین تلفات غیرنظامی در حملات هواپیماهای بدون سرنشین را به شدت نادر خوانده با این وجود از این تلفات ابراز تاسف کرده است.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.