راهپیمایی هواداران اسلامگرایان در تونس

به روز شده:  16:26 گرينويچ - شنبه 09 فوريه 2013 - 21 بهمن 1391

در پی تظاهرات روز گذشته مخالفان اسلامگرایان حاکم بر تونس، امروز هزاران نفر از هواداران اسلامگرایان در پایتخت این کشور دست به راهپیمایی زدند.

این راهپیمایی در هواداری از جنبش نهضت، حزب اصلی اسلامگرای حاکم بر تونس و در خیابان حبیب بورقیبه برگزار شد که دیروز مخالفان در آن تظاهرات کردند.

در راهپیمایی امروز که با وجود بارندگی برگزار شد، شعارهایی در پشتیبانی از "هویت اسلامی" تونس و همچنین "مشروعیت" شورای تدوین قانون اساسی سر داده شد که پنجاه عضو غیراسلامگرای آن در اعتراض به ترور یکی از چهره های سکولار و چپگرای کشور، از عضویت در آن خارج شده‌اند.

تظاهرات دیروز مخالفان که بزرگترین تجمع اعتراضی در تونس پس از انقلاب دو سال پیش این کشور بود، در اعتراض به ترور شکری بلعید برپا شد که چهارشنبه گذشته به ضرب گلوله افراد ناشناس از پا در آمد.

هنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت ترور آقای بلعید را نپذیرفته، اما از آنجا که وی انتقادهای شدید اللحنی علیه اسلامگرایان و در راس آنها، جنبش نهضت مطرح می کرد، اذهان هواداران وی بشدت علیه اسلامگرایان برانگیخته شده است.

در پی این اعتراض‌ها، حمادی جبالی، نخست وزیر تونس که عضو جنبش نهضت است، اعلام کرد که ترکیب دولت را تغییر خواهد داد به شکلی که اعضای دولت همگی تکنوکرات و وابسته به هیچیک از احزاب و جریان‌های سیاسی نباشند.

اما جنبش نهضت، پیشنهاد آقای جبالی را رد کرده و امروز هم راشد غنوشی رهبر این جنبش، جریان اعتراضی را که در کشور علیه اسلامگرایان به راه افتاده، حرکتی ضدانقلابی توصیف و دولت‌های خارجی بخصوص فرانسه را به دخالت در امور داخلی تونس متهم کرد.

اتهام علیه فرانسه به دلیل اظهارات سفیر این کشور در تونس صورت می‌گیرد که از دموکراسی‌خواهان و سکولارها در تونس اعلام حمایت کرده و گفته بود که تونس نمونه‌ای از "بهار عربی" نیست.

وزارت خارجه تونس در اعتراض به این اظهارات، دیروز سفیر فرانسه را احضار کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.