مالکی: به اوباما گفتم اسد حداقل دو سال دیگر می‌ماند

به روز شده:  04:33 گرينويچ - 10 فوريه 2013 - 22 بهمن 1391

مصاحبه نوری مالکی با شرق الاوسط تیتر یک این روزنامه شده است.

روزنامه الشرق الاوسط مصاحبه‌ای اختصاصی با نوری مالکی، نخست‌‌وزیر عراق منتشر کرده که وی در آن گفته است به عقیده او، بشار اسد حداقل دو سال دیگر هم در سوریه بر سر قدرت خواهد ماند و تنها راه حل برون‌رفت از بحران سوریه این است که روند حل بحران با حضور آقای اسد در قدرت انجام بگیرد.

در این مصاحبه مفصل که عنوان اصلی نسخه دیروز (جمعه) روزنامه الشرق الاوسط بود، نوری مالکی با اشاره به سابقه شانزده سال زندگی‌اش در سوریه گفته است: "از آنجاکه سالیان دراز در سوریه بودم، سرشت بافت اجتماعی این کشور را می‌شناسم. همه می‌دانند که بین آنهایی که علوی نامیده می‌شوند و سنی‌ها کشمکش فرقه‌ای دیرینه و کشتارهای شدیدی وجود داشته است و شکافی فرقه‌ای ایجاد شده است که به این راحتی نمی‌توان از آن گذشت. نادرست است اگر کسی فکر کند که نظام تسلیم می‌شود و کنار می‌رود."

آقای مالکی با اشاره به گفتگویی که با باراک اوباما، رئیس جمهوری، معاونش جو بایدن و هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه پیشین آمریکا داشته، گفته است: "به آنها گفتم که نظام نه تسلیم می‌شود و نه کنار می‌رود چون از دید آنان، کشتار پشتوانه فرقه‌ای دارد. انسان هنگامی که با این حقیقت روبه‌رو می‌شود که چه مقاومت کند و چه نکند، کشته خواهد شد، مقوله‌ای پیش می‌آید به عنوان شجاعت از سرناامیدی. علوی‌ها هم همین شجاعت از سر ناامیدی را پیدا کرده‌اند و به همین دلیل، از زن و مرد می‌جنگند تا زنده بمانند."

نوری مالکی مشخص نکرده است که این گفتگو چه زمانی میان او باراک اوباما،‌ جو بایدن و هیلاری کلینتون انجام شده است اما احتمالا اشاره او به گفتگوهایی باشد که حدود چهارده ماه پیش در سفر به آمریکا با مقامات این کشور داشت.

آقای مالکی گفته است که در آن سفر، باراک اوباما و هیلاری کلینتون به او گفته‌اند که بشار اسد تا دو ماه بعد سقوط می‌کند، اما او پاسخ داده است که نه، بشار اسد حتی ظرف دو سال هم سقوط نخواهد کرد و بیشتر در قدرت خواهد ماند.

آقای مالکی گفته به باراک اوباما هشدار داده که بشار اسد به مخالفان تسلیم نمی شود.

نوری مالکی با اشاره به اینکه سوریه الان میدان جنگی نیابتی، یعنی جنگی شده است که قدرت‌های منطقه‌ای و جهانی به صورت غیرمستقیم در آن درگیرند، گفته است: "آنها گفتند ما اطلاعات داریم، ولی جواب من این بود که حرفی نیست، اما من سوریه را خیلی خوب می‌شناسم. آنها خواهند جنگید، سکولارها و مسیحیان و بقیه هم با آنها هستند و بنابراین قضیه مانند گلوله برفی می‌شود که می‌غلتد و بزرگ می‌شود و به بهمن تبدیل می‌شود و سرانجام به جنگ نیابتی می‌رسد. جوابشان این بود که نه چنین چیزی نخواهد شد. اما الان می‌بینیم که آنچه رخ داده جنگ نیابتی است."

مصاحبه‌کننده از نوری مالکی در مورد مقایسه صدام حسین و بشار اسد پرسیده و او جواب داده است:‌ "نظام سوریه هوشمندتر از صدام حسین است و در تحلیل متغیرها و واکنش به آنها تواناتر است. صدام می‌گفت که خدا با ماست و شیطان با آمریکا و معقول نیست که شیطان بر خدا چیره شود. اما سوری‌ها نگاه سیاسی ژرفی دارند و وضعیت را خوب بررسی می‌کنند. به همین دلیل هم سنگینی خودشان را روی روسیه انداختند."

به عقیده نوری مالکی، تنها راه حل بحران سوریه این است که براساس تصمیمی بین‌المللی، دولت تازه‌ای در سوریه تشکیل شود که هم از نظام و هم از مخالفان به شکلی متوازن در آن عضو باشند، اما بشار اسد همچنان در مقامش باقی بماند، سپس انتخاباتی تحت نظارت نهادهای بین‌المللی برگزار شود که بشار اسد در آن نامزد نشود و طبق نتیجه انتخابات، مجلسی تشکیل شود که براساس آنکه چه گروه‌ها و احزابی تا چه میزان از کرسی‌های آن را به دست بیاورند، دولت وحدت ملی تازه‌ای تشکیل شود.

آقای مالکی گفته است که این راه حل را هم به کوفی عنان، نماینده پیشین سازمان ملل متحد در امور سوریه و هم به جانشین او، اخضر ابراهیمی ارائه کرده است و به نظر او، قدرت‌های جهانی هم دارند به سوی همین راه حل پیش می‌روند و چنین راه حلی در افق در حال شکل‌گیری است.

وی گفته است که چه بخواهیم و چه نخواهیم، و چه بپذیریم و چه نپذیریم، این تنها انتخاب پیش روست و راه حل دیگری غیر از این عملی نیست.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.