سوئیس از بررسی مجدد پرونده فساد مالی زرداری خودداری کرد

به روز شده:  12:03 گرينويچ - 10 فوريه 2013 - 22 بهمن 1391

آقای زرداری و همسرش بی نظیر بوتو، نخست وزیر پیشین که در جریان سوء قصدی کشته شد، متهم به پولشویی میلیون ها دلار از طریق بانک‌های سوئیس هستند

پاکستان از تصمیم سوئیس مبنی بر خودداری از بازنگری در پرونده فساد مالی آصف‌علی زرداری به دلیل برخورداری از مصونیت سیاسی استقبال کرده است.

وزیر رسانه‌ها و اطلاع رسانی پاکستان گفته است که این تصمیم سوئیس به معنای تأیید موقعیت دولت پاکستان است.

سال گذشته دولت پاکستان در پی فشارهای وارده از سوی دیوان عالی آن کشور از سوئیس خواست تا پرونده فساد مالی آقای زرداری را دوباره بررسی کند.

آقای زرداری و همسرش بی نظیر بوتو، نخست وزیر پیشین که در جریان سوء قصدی کشته شد، متهم به پولشویی میلیون ها دلار از طریق بانک‌های سوئیس هستند.

آقای زرداری این اتهام را تکذیب می کند.

تلاش دیوان عالی پاکستان

سه سال طول کشید تا دیوان عالی پاکستان توانست دولت ائتلافی آن کشور را راضی کند که از دولت سوئیس بخواهد پرونده مربوط به فساد مالی آقای زرداری را مورد بازبینی قرار دهند.

اما حال دولت پاکستان اعلام کرده که سوئیس در نامه‌ای در پاسخ به این درخواست، گفته است: "رئیس جمهور از مصونیت قضایی برخوردار است".

اختلاف بین دولت و دیوان عالی پاکستان تاکنون به برکناری یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر منجر شده

اختلاف بین دیوان عدالت اداری و دولت پاکستان در این زمینه از حدود دو سال پیش بر سر فرمان عفو و مصونیت آقای زرداری در قبال پیگرد قضایی او و همسرش، بی نظیر بوتو، در محاکم سوئیس آغازشد.

این اختلاف تاکنون به قیمت برکناری یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر تمام شده و بیم آن می‌رود که این اختلاف به سرنگونی پیش از موعد دولت پاکستان منجر شود.

خانم بوتو و همسرش تا اواخر سال ٢٠٠٧ به دلیل مخالفت با دولت وقت پاکستان برای چند سال در خارج از آن کشور اقامت داشتند، اما با صدور فرمان عفو پرویز مشرف، رئیس جمهوری وقت، برای حضور در صحنه سیاسی پاکستان به کشورشان بازگشتند. اندکی پس از آن، خانم بوتو در جریان مبارزات انتخاباتی ترور شد.

هنگام اقامت خانم بوتو و آقای زرداری در خارج، قوه قضاییه سوئیس آنان را در ارتباط با اقدام به رشوه خواری و پولشویی در دهه ١٩٩٠ تحت پیگرد قرار داد و هنگام بازگشت آنان به پاکستان، این پرونده همچنان در جریان بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.