چینی‌ها آغاز 'سال مار' را جشن گرفتند

به روز شده:  07:27 گرينويچ - 10 فوريه 2013 - 22 بهمن 1391

در چین 'سال اژدها' به پایان رسیده و 'سال مار' آغاز شده است

میلیون‌ها نفر در جشن آغاز سال نو چینی شرکت کرده‌اند. این جشن از مهم‌ترین مناسبت‌های بخش بزرگی از جمعیت آسیا به شمار می‌رود.

مردم چین با آتش‌بازی به استقبال "سال مار" رفتند.

برآورد می‌شود که در روزهای اخیر نزدیک به ۲۰۰ میلیون نفر در مناطق مختلف چین مسافرت کرده‌اند تا برای آغاز سال نو در کنار خانواده‌هایشان باشند. این جابجایی‌ها بزرگ‌ترین نقل مکان همزمان انسان‌ها در کره زمین خوانده شده است.

جان سادورث، خبرنگار بی‌بی‌سی در شانگهای می‌گوید که شهرهای بزرگ چین از حضور کارگران و نیروهای کاری که از شهرهای دیگر به آنجا رفته بودند، خالی شده‌اند.

در آستانه سال نو، انبوه جمعیت مسافران در ایستگاه‌های قطار، فرودگاه‌ها و پایانه‌های مسافربری شهرهای بزرگ چین به چشم می‌خورد. بسیاری از آنها برای حضور در کنار خانواده‌هایشان هزاران کیلومتر مسافرت کرده‌اند و گاه تا چند روز در سفر بوده‌اند.

افرادی که برای پیدا کردن کار به شهرهای بزرگ چین می‌روند و مشغول به کار می‌شوند، اغلب فقط یکبار در سال تعطیل هستند و می‌توانند به زادگاهشان بازگردند. بیشتر آنها در همین زمان، پولی را که در طول یکسال جمع کرده‌اند، برای خانواده‌هایشان می‌برند.

رسانه‌های ویتنام گزارش داده‌اند که به دنبال آغاز تعطیلات سال نو در آن کشور هم ده‌ها هزار نفر در حال سفر و جابجایی بوده‌اند.

همزمان با موعد آغاز سال نو، مقامات پکن، پایتخت چین، از مردم خواستند تا با توجه به میزان آلودگی هوا در مقایسه با سال‌های گذشته آتش بازی کمتری داشته باشند.

مار در فرهنگ چین با معانی گاه متضادی شناخته می‌شود و با ارزش‌هایی همچون خرد، زیبایی و زیرکی همراه است، اما همزمان، نماد غرور و خشم هم خوانده می‌شود.

در هفته‌های گذشته فروش محصولات قرمز و طلایی رنگ هم افزایش داشته است. این دو رنگ در چین "نماد خوش شانسی" و علامتی از "آرزوی آینده خوب و نیکبختی" به شمار می‌روند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.