مخالفان بشار اسد یکی از سدهای مهم سوریه را 'در اختیار گرفتند'

به روز شده:  16:25 گرينويچ - دوشنبه 11 فوريه 2013 - 23 بهمن 1391

به گفته مخالفان، شورشیان موفق شده اند سد "طبقه" در استان شمالی رقه را به کنترل خود درآورند

گروه ناظر حقوق بشر سوریه گفته است که شورشیان کنترل بزرگترین سد آبی آن کشور را که بر رود فرات قرار دارد، دراختیار گرفته اند.

به گفته این نهاد، شورشیان وابسته به "جبهه النصره" موفق شده اند سد "طبقه" را که در استان شمالی رقه واقع است، به کنترل خود درآورند.

این سد بخش اعظمی از برق شهر حلب را تامین می کند.

رمی عبدالرحمان، مسئول این گروه حقوق بشری به خبرگزاری فرانسه گفته است: "شورشیان کنترل این سد را دراختیار گرفته اند و در حال حاضر هر دو ورودی این سد تحت محافظت مخالفان قرار دارد."

براساس این گزارش، بهره برداری از این سد مختل نشده است.

دولت سوریه هنوز واکنشی به این خبر انجام نداده است.

مخالفان دولت در حال حاضر کنترل نواحی وسیعی را در شمال و شرق کشور در اختیار دارند.

'فرصت از دست رفته'

همزمان، معاذ خطیب، رهبر مخالفان حکومت بشار اسد، گفته است که نپذیرفتن پیشنهاد انجام مذاکرات صلح از سوی دولت، پیامی "بسیار منفی" به جهان است.

آقای خطیب در بیانیه‌ای که در صفحه فیس بوک خود منتشر کرده گفته که رژیم سوریه " آخرین فرصت برای انجام گفتگو" را برای پایان دادن به درگیری‌های دو ساله در کشور از دست داده است.

ماه گذشته آقای خطیب گفته بود که حاضر است تحت شرایطی مشخص با دولت سوریه وارد مذاکره شود

ماه گذشته آقای خطیب گفته بود که حاضر است تحت شرایطی مشخص با دولت سوریه وارد مذاکره شود.

تحلیل گران پیشنهاد رهبر مخالفان مبنی بر انجام گفتگو را نشانه‌ای از نرمش در سیاست‌های آقای خطیب تعبیر کردند که تا پیش از این حاضر به انجام مذاکره با دولت سوریه نبود.

آقای خطیب گفته بود که ائتلاف ملی سوریه به شرط آن که که دولت ۱۶۰ هزار "زندانی سیاسی" را آزاد کند، حاضر است با دولت وارد مذاکره شود.

پیشنهاد مذاکره آقای خطیب، با انتقاد بسیاری از نیروهای ائتلاف که مخالف هر گونه مذاکره‌ای با بشار اسد و نیروهای وابسته به او هستند، روبه رو شده بود.

آقای خطیب این پیشنهاد را پس از ملاقاتش با اخضر ابراهیمی، نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه مطرح کرد.

روز جمعه ۸ فوریه، وزیر اطلاع رسانی سوریه اعلام کرد که دولت بدون هر گونه پیش شرطی حاضر است تا با مخالفان دولت مذاکره کند.

او افزود: "ما در انجام مذاکره جدی هستیم، اما زمانی که صحبت از گفتگو می‌شود این به معنای انجام مذاکره بدون هر گونه پیش شرطی است."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.