شورای امنیت آزمایش اتمی کره شمالی را محکوم کرد

به روز شده:  16:36 گرينويچ - سه شنبه 12 فوريه 2013 - 24 بهمن 1391

سوزان رایس سفیر امریکا در سازمان ملل خواستار اقدامی بسیار فعالانه علیه کره شمالی شد و این آزمایش اتمی را باعث انزوای هرچه بیشتر مردم این کشور دانست

شورای امنیت سازمان ملل متحد، آزمایش هسته‌ای کره شمالی را به شدت محکوم کرد.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل در پشت درهای بسته در نشستی اضطراری آزمایش هسته ای کره شمالی را بررسی کردند و گفتند برای واداشتن این کشور به ترک برنامه هسته‌ای خود، اقدامات جدیدی را مدنظر قرار خواهند داد.

وزیر امور خارجه کره جنوبی در این نشست، آزمایش هسته‌ای کره شمالی را غیر قابل قبول خواند.

پیش از این نشست، باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا از اعضای این شورا خواسته بود تا واکنشی "سریع" و "قابل اعتماد" به این اقدام نشان دهند.

انتظار می رود آزمایش اتمی اخیر به وضع تحریم های جدید علیه کره شمالی منجر شود. این در حالی است که مردم این کشور، به دلیل نابسامانی اقتصادی، با مشکلات فراوانی مواجه هستند.

روز سه شنبه، ٢٤ بهمن (١٢ فوریه)، رسانه های خبری وابسته به دولت کره شمالی گزارش کردند که ارتش این کشور "یک بمب سبک‌تر و کوچک‌تر اتمی اما با قدرت انفجاری بسیار بیشتر از بمب‌های اتمی قبلی را با موفقیت آزمایش کرده است."

ساعاتی پیش از انتشار گزارش آزمایش هسته‌ای کره شمالی در رسانه های خبری آن کشور، ایستگاه‌های زلزله شناسی در ایالات متحده و شماری از کشورهای منطقه، وقوع لرزشی به شدت ٤.٩ (چهار و نه دهم) در مقیاس ریشتر را ثبت و مرکز آن را نزدیک محل انجام آزمایش‌های اتمی کره شمالی گزارش کردند.

تلویزیون کره شمالی نیز وقوع لرزشی در داخل این کشور را تایید کرد و گفت که علت این لرزش، "فعالیت‌های انسانی" بوده اما مشخصا از آزمایش اتمی نام نبرد.

رسانه های خبری این کشور گفته‌اند که هدف از انجام این آزمایش اتمی "مقابله با خصومت وقیحانه ایالات متحده علیه حق مسلم جمهوری دموکراتیک خلق کره در پرتاب مسالمت‌آمیز موشک حامل ماهواره به فضا" بوده است.

اشاره این رسانه‌ها به تشدید تحریم‌های بین‌المللی علیه کره شمالی در پی پرتاب یک موشک برد بلند به فضا در ماه دسامبر سال گذشته است که به گفته مقامات کره شمالی، حامل یک ماهواره بود.

شورای امنیت سازمان ملل و اکثر قدرت‌های جهان، از جمله چین و روسیه که "دوستان" کره شمالی محسوب می‌شوند، پرتاب این موشک را مغایر خواست جامعه جهانی برای توقف فعالیت‌های موشکی و هسته‌ای کره شمالی دانسته و آن را محکوم کرده بودند. آزمایش موشکی ماه دسامبر، باعث تشدید تحریم‌های بین المللی علیه کره شمالی شد.

کارشناس زلزله شناسی در ژاپن

مراکز زلزله شناسی در کشورهای مختلف انجام آزمایش اتمی در کره شمالی را گزارش کرده بودند

این سومین آزمایش اتمی کره شمالی از سال ٢٠٠٦ میلادی محسوب می شود و به گفته کارشناسان، دولت آن کشور که به فن آوری ساخت وسایل انفجاری هسته‌ای دست یافته، در صدد تولید بمب اتمی در اندازه‌ و قابلیتی است که بتوان آن را به صورت کلاهک بر موشک‌های بالستیک نصب کرد.

محکومیت بین المللی

آزمایش اتمی روز سه شنبه در کره شمالی از سوی جامعه بین‌المللی و شماری از کشورهای جهان به شدت محکوم شده و بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل، با تقبیح این آزمایش، دولت کره شمالی را متهم کرده است که به اقدامی تحریک آمیز دست زده و باعث تشدید بی‌ثباتی در منطقه شده است.

کیم جونگ اون

سومین آزمایش اتمی کره شمالی حدود یک سال پس از آغاز زمامداری کیم جونگ اون صورت گرفته است

در بیانیه بان کی مون که توسط سخنگوی دبیرکل سازمان ملل انتشار یافت آمده است که "آزمایش اتمی کره شمالی نقض آشکار و جدی مصوبات شورای امنیت محسوب می شود."

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفت "خطر فعالیتهای تهدیدآمیز کره شمالی نیازمند واکنش سریع و قابل اعتماد جامعه جهانی است."

چین مهمترین کشور دوست کره شمالی هم سفیر این کشور را فراخواند و مخالفت شدید خود را با این آزمایش اتمی ابلاغ کرد و از این کشور خواست به خلع سلاح تعهد نشان بدهد.

وزارت دفاع کره جنوبی، با اعلام اینکه قدرت انفجاری بمب آزمایش شده در روز سه شنبه معادل شش تا هفت هزار تن تی‌ان‌تی بوده، گفته است که واحدهای ارتش این کشور به حالت آماده باش درآمده و رئیس جمهوری نیز برای مذاکره پیرامون تحول جدید، دستور تشکیل جلسه اضطراری شورای امنیت ملی را صادر کرده است.

وزارت خارجه روسیه نیز با صدور اطلاعیه‌ای، گفته است که دولت روسیه "اینگونه اقدامات کره شمالی را محکوم کرده و در کنار اقدام قبلی آن کشور در پرتاب موشک بالیستیک حامل ماهواره، آن را ناقض مصوبات شورای امنیت سازمان ملل می‌داند."

کیم جونگ ایل

نظامیان کره شمالی از نفوذ قابل توجهی در تشکیلات حکومتی برخوردارند

آزمایش اتمی روز سه شنبه، آنهم تنها دو ماه پس از آزمایش موشکی ماه دسامبر، نخستین آزمایش اتمی کره شمالی از زمان آغاز زمامداری کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی است که با درگذشت پدرش، کیم جونگ ایل در اواخر سال ٢٠١١ میلادی، جانشین او شد.

از حکومت جمهوری دموکراتیک خلق کره شمالی به عنوان یکی از استبدادی‌ترین رژیم های جهان نام برده می‌شود که از لحاظ نقض حقوق بشر، محدودیت آزادی های سیاسی، کنترل زندگی مردم و جلوگیری از دسترسی شهروندان به منابع مستقل کسب اطلاعات در رده‌های بالای جدول حکومت‌های خودکامه جهان قرار دارد در حالیکه با مشکلات شدید اقتصادی نیز مواجه است.

اگر چه قدرت مطلقه در کره شمالی در دست رهبر حکومت متمرکز است، اما به گفته کارشناسان، نظامیان کره‌ای از قدرت و نفوذ قابل توجهی در تشکیلات حکومتی برخوردارند و به بهانه خصومت دایمی کشورهای غربی به خصوص ایالات متحده، بودجه قابل توجهی را دریافت می‌کنند و سهم عمده‌ای از امکانات اقتصادی این کشور را به خود اختصاص می دهند.

به همین دلیل، احتمالا از رهبر این کشور انتظار می رود برای تثبیت موقعیت خود، به نظامی‌گری روی آورد و سیاست ستیزه جویانه علیه "دشمنان سنتی" حکومت را دنبال کند.

در واکنش به این محکومیتها، جون یونگ ریونگ فرستاده کره شمالی به اجلاس خلع سلاح که امروز در ژنو برگزار شد گفت:"آمریکا و پیروانش در اشتباه هستند اگر به این نتیجه رسیده اند که کره شمالی به قطعنامه های کاملا غیرمنطقی که بر علیه اش صادر می شود احترام می گذارد."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.