مخالفان سوریه کنترل یک پایگاه نظامی در نزدیکی حلب را در دست گرفتند

به روز شده:  17:09 گرينويچ - سه شنبه 12 فوريه 2013 - 24 بهمن 1391

این دومین پایگاه هوایی است که مخالفان حکومت کنترل آن را به دست می‌گیرند

فعالان سیاسی در سوریه می‌گویند که مخالفان مسلح این کشور یک پایگاه هوایی نظامی دیگر در نزدیکی شهر حلب در شمال این کشور را به کنترل خود درآورده‌اند.

گزارش‌ها حاکی است که این افراد، پس از چند روز درگیری با نیروهای دولتی توانستند کنترل این پایگاه را به دست گیرند.

گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه که در لندن مستقر است، اعلام کرده که در پی به دست گرفتن کنترل پایگاه هوایی نظامی الجراح حدود ۴۰ نفر از نیروهای دولتی دستگیر و یا کشته شدند.

رامی عبدل رحمان، مدیر این گروه به خبرگزاری فرانسه گفت مخالفان دولت سوریه توانستند برای نخستین بار یک جت جنگنده به دست آوردند. او افزود در حملات پیشین به یک پایگاه هوایی، تنها هواپیماهای صدمه دیده به دست نیروهای مخالف افتاده بود.

مخالفان دولت سوریه ماه پیش توانستند کنترل یک پایگاه هوایی در شمال غربی این کشور را در دست گیرند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که مخالفان روز دوشنبه سد "طبقه" را که در استان شمالی رقه واقع است، به کنترل خود درآورند.

براساس این گزارش، بهره برداری از این سد مختل نشده است و به مخالفان دستور داده شده که با کارگران مشغول در این سد کاری نداشته باشند.

در همین حال وزیر برق سوریه گفته است که از زمان ناآرامی‌های ضد دولتی در این کشور، تولید برق در این کشور به نصف کاهش یافته است و خاموشی‌های گسترده در سوریه، بیش از دو میلیارد دلار به اقتصاد آسیب زده است.

او، مخالفان را به خرابکاری متهم کرده و گفته است که ۸۷ کارگر بخش برق توسط آنها کشته شده و دهها نفر نیز ربوده شده‌اند.

بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه در نشست هفتگی دولت خود گفت که مخالفان در تلاش برای نابود کردن زیر ساخت‌های کشور هستند.

در همین حال، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه گفت که انفجار یک خودرو در روز دوشنبه در نزدیکی مرز سوریه که به مرگ ده سوری و شهروند ترکیه منجر شد، ناشی از انفجار یک خودروی بمب‌گذاری شده بود.

آقای اردوغان در گفت و گو با خبرگزاری فرانسه گفته این خودرو بمب گذاری شده به دلیل نبود کنترل توانسته به پست مرزبانی ترکیه نزدیک شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.