تحقیق استرالیا در باره مرگ تبعه این کشور در زندان اسرائیل

به روز شده:  17:25 گرينويچ - چهارشنبه 13 فوريه 2013 - 25 بهمن 1391

وزیر خارجه استرالیا گفته است نگران ماجرا است و دستور تحقیق داده است

باب کار، وزیر امور خارجه استرالیا گفته است آن کشور در خصوص مرگ یک تبعه استرالیا در زندانی در اسرائیل تحقیق خواهد کرد.

شبکه ABC استرالیا گزارش داده که بن زیگیر، شهروند استرالیایی، که به 'زندانی ایکس' معروف بود برای موساد، سازمان اطلاعاتی اسرائیل، کار می‌کرده و در زندان خود را دار زده بود.

حکومت اسرائیل در این خصوص اظهار نظری نکرده است.

آقای کار ابتدا گفته بود که دیپلمات‌های استرالیایی تنها پس از مرگ آقای زیگیر متوجه شدند که او در اسرائیل زندانی بوده است.

یولانده نل، خبرنگار بی‌بی‌سی در بیت‌المقدس

دو سال پیش وبسایت وای‌نت گزارش این را که یک شهروند اسرائیلی در زندان ایالون نگهداری می‌شود منتشر کرد. بعدتر هم گزارش شد که او خودکشی کرده است.

البته اگر از روزنامه‌نگاران اسرائیلی می‌پرسیدید که جریان "زندانی ایکس" چسیت، ولو اینکه سوالتان را غیررسمی و خصوصی مطرح می‌کردید، به وضوح معذب و دستپاچه می‌شدند.

در اسرائیلی که به ارزش‌های دموکراتیک خود، چون آزادی رسانه‌ها خیلی می‌بالد، دستور "سکوت" به ندرت صادر می‌شود. با این حال وقتی چنین محدودیتی، به خصوص در موارد مرتبط با امنیت ملی وضع می‌شود، اجرای آن سفت و سخت خواهد بود.

در نهایت این بعد بین‌المللی ماجرا بود که مخفی نگه داشتنش را دشوار کرد. هاآرتص گزارشی منتشر کرد که از چگونگی همکاری سردبیران رسانه‌های اسرائیلی با دولت برای عدم انتشار اطلاعاتی که برای یک نهاد به خصوص حکومتی رسوایی به بار می‌آورد می‌گفت.

با وجود سکوت رسانه‌های داخلی اسرائیل، چیزی اسرائیلی‌ها را از پیگیری اخبار در رسانه‌های خارجی بازنمی‌دارد. نمایندگان مجلس هم سوال‌های سختی درباره صدور این دستور سکوت دارند.

اما حالا مشخص شده است که برخی مقامات در زمان بازداشت او از این مسئله خبردار بودند.

بن زیگیر که در اسرائیل به بن آلون معروف بود، ده سال پیش از مرگ به آن کشور رفته بود. او هنگام مرگ ۳۴ ساله بود و یک زن اسرائیلی و دو بچه داشت.

وقتی که داستان ماجرای 'زندانی ایکس' ابتدا فاش شد، رسانه های اسرائیلی نوشتند که او در زندان امنیتی آیالون در مرکز آن کشور محبوس بود.

شبکه ABC استرالیا گزارش داده که سلول او دوربین‌های مدار بسته داشت تا از حوادثی چون خودکشی جلوگیری شود.

دلایل بازداشت او فاش نشده و حکومت اسرائیل در همان وقت (سال ۲۰۱۰) دستوری به رسانه ها صادر کرد که آنها را از پرداختن به ماجرا منع می کرد.

روزنامه هاآرتص گزارشی منتشر کرد که از چگونگی همکاری سردبیران رسانه‌های اسرائیلی با دولت برای عدم انتشار اطلاعاتی که برای یک نهاد به خصوص حکومتی رسوایی به بار می‌آورد می‌گفت.

مقاله ای که سایت روزنامه هاآرتص منتشر کرده بود بلافاصله بعد از سایت برداشته شد.

پس از انتشار گزارش شبکه ABC استرالیا نیز دفتر نخست وزیر اسرائیل از رسانه ها خواسته است که از پرداختن به ماجرا خودداری کنند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.