تایید خودکشی یک تبعه استرالیا درزندان توسط اسراییل

به روز شده:  23:07 گرينويچ - چهارشنبه 13 فوريه 2013 - 25 بهمن 1391

وقتی که داستان ماجرای 'زندانی ایکس' ابتدا فاش شد، رسانه های اسرائیلی نوشتند که او در زندان امنیتی آیالون در مرکز آن کشور محبوس بود.

برای اولین بار اسراییل تایید کرده که یک مرد استرالیایی اسراییلی را به دلایل امنیتی با نامی مستعار زندانی کرده و زندانی در حبس جان خود را از دست داد ه است.

وزارت دادگستری اسراییل نام این مرد را اعلام نکرده است.

این زندانی پیشتر به نام زندانی ایکس مشهور بود و اخیرا یکی از رسانه های استرالیایی نام واقعی اش را بن زیگیر عنوان کرده بود.

شبکه ای بی سی استرالیا اعلام کرده به خانواده آقای زیگیر خبر داده اند که او در بازداشت جان خود را از دست داده است.

به گزارش این رسانه آقای زیگیر بر اساس حکم دادگاه و با رعایت حقوقش دستگیر شده بوده است.

وزارت دادگستری اسراییل اعلام کرده این زندانی سال ۲۰۱۰ خود را در سلولش به دار آویخت.

پیشتر وزارت خارجه استرالیا دستور داد درباره عملکرد دیپلمات ها در زمان زندانی شدن آقای زیگر تحقیق شود.

شبکه ABC استرالیا گزارش داده که بن زیگیر، شهروند استرالیایی، که به 'زندانی ایکس' معروف بود برای موساد، سازمان اطلاعاتی اسرائیل، کار می‌کرده و در زندان خود را دار زده بود.

آقای کار ابتدا گفته بود که دیپلمات‌های استرالیایی تنها پس از مرگ آقای زیگیر متوجه شدند که او در اسرائیل زندانی بوده است.

اما حالا مشخص شده است که برخی مقامات در زمان بازداشت او از این مسئله خبردار بودند.

بن زیگیر که در اسرائیل به بن آلون معروف بود، ده سال پیش از مرگ به آن کشور رفته بود. او هنگام مرگ ۳۴ ساله بود و یک زن اسرائیلی و دو بچه داشت.

وقتی که داستان ماجرای 'زندانی ایکس' ابتدا فاش شد، رسانه های اسرائیلی نوشتند که او در زندان امنیتی آیالون در مرکز آن کشور محبوس بود.

شبکه ABC استرالیا گزارش داده که سلول او دوربین‌های مدار بسته داشت تا از حوادثی چون خودکشی جلوگیری شود.

دلایل بازداشت او فاش نشده و حکومت اسرائیل در همان وقت (سال ۲۰۱۰) دستوری به رسانه ها صادر کرد که آنها را از پرداختن به ماجرا منع می کرد.

روزنامه هاآرتص گزارشی منتشر کرد که از چگونگی همکاری سردبیران رسانه‌های اسرائیلی با دولت برای عدم انتشار اطلاعاتی که برای یک نهاد به خصوص حکومتی رسوایی به بار می‌آورد می‌گفت.

مقاله ای که سایت روزنامه هاآرتص منتشر کرده بود بلافاصله بعد از سایت برداشته شد.

پس از انتشار گزارش شبکه ABC استرالیا نیز دفتر نخست وزیر اسرائیل از رسانه ها خواسته است که از پرداختن به ماجرا خودداری کنند.

در همین حال آژانس خبری فیرفکس استرالیا می گوید آقای زیگیر ماه ها پیش از دستگیری در اسراییل به ظن استفاده از گذرنامه تقلبی با هدف جاسوسی توسط سازمان اطلاعات و امنیت استرالیا بازجویی شده است

به گزارش این رسانه وقتی اوایل سال ۲۰۱۰ از آقای زیگیر درباره جاسوسی برای موساد پرسیده شده او پاسخ داده :" من در هیچ نوع جاسوسی دست ندارم، این حرف ها مسخره است."

حدس و گمان ها درباره هویت زندانی ایکس از دوسال پیش زمانی آغاز شد که رسانه های اسراییل از مرگ او در زندان خبردادند.

انتشار این خبر علیرغم ممنوعیت جدی نشر آن توسط مقامات اسراییلی صورت گرفت.

مسامحه

در بیانیه وزارت دادگستری اسراییل تنها چند نکته تازه درباره این پرونده منتشر شده است.

براین اساس "زندانی به دلایل امنیتی با عنوانی مستعار نگهداری می شده اما خانواده او بلافاصله از دستگیر شدنش باخبر شده اند."

در این بیانیه در عین حال آمده حکم حبس او توسط دادگاه صادر شده بوده و مقامات ارشد وزارت دادگستری بر روند پرونده نظارت داشته اند.

وزارت دادگستری اسراییل اضافه کرده زندانی در طول دادگاه توسط وکلای مدافعش نمایندگی می شده و "حقوق فردی او رعایت شده است."

دفنا بلتمن کدری قاضی دادگاه ریشون لصهیون درباره مرگ این زندانی تحقیق کرده و شش هفته پیش دلیل مرگ او را خودکشی اعلام کرده است.

بر اساس بیانیه وزارت دادگستری این قاضی پیشنهاد کرده درباره "مسامحه" در شرایط نگهداری زندانی که منجر به مرگ او شده تحقیق شود ولی اضافه کرده "امنیت ملی اجازه انتشار جزییات بیشتری از این پرونده را نمی دهد."

آویخته بر دار

شبکه ای بی سی گفته آقای زیگیر یکی از اعضای فعال یهودیان ملبورن بوده که در سال ۲۰۰۰ به اسراییل مهاجرت کرده و به عضویت ارتش درآمده است.

شبکه ای بی سی در عین حال گزارش داده آقای زیگیر هم بند یک شهروند دیگر اسراییل بوده که سال ۱۹۹۵ اسحاق رابین را ترور کرد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.