سفر معاون اخضر ابراهیمی به سوریه

به روز شده:  22:19 گرينويچ - چهارشنبه 13 فوريه 2013 - 25 بهمن 1391

مختار لمانی، معاون اخضر ابراهیمی فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در بحران سوریه با رهبران شورشی شورای ارتش انقلابی در شمال دمشق ملاقات کرده است.

یکی از اعضای گروه اعزامی ویژه سازمان ملل متحد برای حل بحران سوریه، برای اولین بار بعد از ماه ها از دمشق بازدید کرد.

مختار لمانی، معاون اخضر ابراهیمی فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در بحران سوریه با رهبران شورشی شورای ارتش انقلابی در شمال دمشق ملاقات کرده است.

به گفته یکی از مقامات سازمان ملل متحد آقای لمانی در عین حال با مقامات شهری و مذهبی شهر یبرود ملاقات کرده و از ابتکار عمل اخیر آنها برای برقراری صلح حمایت کرده است.

به تازگی دمشق صحنه درگیری های شدیدی بوده با این وجود شورشی ها نتوانسته اند دستاوردی در این زمینه داشته باشند.

معاذ الخطاب رییش شورای ملی انقلابیون سوریه و نیروهای مخالف اوایل ماه جاری پیشنهاد کرده بود با فاروق الشرغ معاون رییس جمهوری سوریه مذاکره مستقیم کند.

آقای خطاب دو شرط برای این مذاکره گذاشته بود یکی آزادی ۱۶۰ هزار نفری که به گفته او در زندان و بازداشتگاه های امنیتی محبوسند و دیگری از سرگیری صدور گذرنامه در سفارت خانه های سوریه خارج از این کشور.

روز دوشنبه دولت سوریه برای اولین بار به این پیشنهاد پاسخ داد.

علی حیدر وزیر آشتی ملی سوریه به روزنامه گاردین گفته مایل است "با آقای خطاب برای گفتگو درباره آشتی ملی در هر شهری خارج از سوریه که برای او مجاز باشد با وی دیدار کند."

گروه های مخالف و شورشی در سوریه مدتهاست که می گویند تا زمانی که بشار اسد از قدرت کناره گیری نکند حاضر به شروع مذاکرات نیستند.

احتمالا آقای لمانی حمایت رهبران مناطق نزدیک دمشق از جمله یربود را نشانه هایی مثبت تلقی خواهد کرد.

سخنگوی سازمان ملل متحد گفته دیدار آقای لمانی که یک دیپلمات کاناداییست اولین نمونه از مجموعه سفرهایی است که قرار است در هفته های پیش رو انجام شود.

لینا سنجاب خبرنگار بی بی سی در دمشق می گوید آقای لمانی از تابستان که سمت فعلی اش را پذیرفته نقش مهمی در مذاکره برای آتش بس های محلی به ویژه در اردوگاه آوارگان فلسطینی یارموک ایفا کرده است.

به گفته خبرنگار بی بی سی ملاقات روز چهارشنبه آقای لمانی می تواند گامی در جهت ترغیب به گفتگو بین دو طرف درگیر باشد و نشان می دهد تیم آقای براهیمی قادرند نقش میانجی را در سوریه بازی کنند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.