اقتصاد: تمرکز سخنرانی سالانه رییس جمهوی آمریکا

به روز شده:  02:15 گرينويچ - چهارشنبه 13 فوريه 2013 - 25 بهمن 1391

قرار است مارکو روبیو، سناتور فلوریدا پاسخ حزب جمهوری خواه به سخنرانی باراک اوباما را ارائه کند.

باراک اوباما در سخنرانی سالانه رییس جمهوری بر برنامه هایش برای احیاء اقتصاد آمریکا تمرکز خواهد کرد.

مقامات کاخ سفید آمریکا می گویند در کنار این موضوع رییس جمهوری درباره موضوعاتی اختلاف برانگیز چون مهاجرت و محدودیت مالکیت اسلحه در آمریکا نیز صحبت خواهد کرد.

سخنرانی رییس جمهوری در برابر اعضای کنگره خواهد بود اما میلیون ها آمریکایی از طریق صفحات تلویزیون خود آن را دنبال خواهند کرد.

خبرنگاران می گویند آقای اوباما برنامه مشخص چهار سال آینده خود را با نگاه به باقی گذاشتن ردپای خود در تاریخ در این سخنرانی مطرح خواهد کرد.

قرار است مارکو روبیو، سناتور فلوریدا پاسخ حزب جمهوری خواه به این سخنرانی را ارائه کند.

در حالی که میلیون ها آمریکایی هنوز بیکارند، انتظار می رود نسخه باراک اوباما برای اقتصاد بیمار آمریکا بخش قابل توجهی از سخنرانی را به خود اختصاص دهد.

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه گفت رییس جمهوری برنامه اش را برای کمک به خانواده هایی که شاغل هستند نیز مشخص می کند.

انتظار نمی رود راه حل باراک اوباما برای اقتصاد کشور چیزی متناقض با حرف های او در مبارزات انتخاباتی اش مبنی بر اشتغال زایی باشد.

کاخ سفید در عین حال گفته رییس جمهوری قرار است در عین حال از سرمایه گذاری دولت فدرال در زیرساخت های کشور، انرژی پاک و تحصیلات صحبت کند.

با این همه جمهوری خواهان به شدت با افزایش هزینه های دولت مخالفند.

مخالفان و موافقان محدودیت مالکیت اسلحه نیز صحبت های امشب رییس جمهوری را به دقت دنبال می کنند.

میشل اوباما همسر رییس جمهوری آمریکا در کنار والدین یک نوجوان شیکاگویی خواهد بود که چند روز بعد از اجرای موسیقی در مراسم تحلیف رییس جمهوری به ضرب گلوله کشته شد.

استیو استاکمن از نمایندگان تگزاس در مجلس نمایندگان نیز گفته تد نوجنت خواننده مخالف محدودیت مالکیت اسلحه را به این مراسم دعوت کرده است.

آقای نوجنت سال گذشته گفته بود اگر باراک اوباما دوباره به رییس جمهوری برسد یا می میرد یا به زندان می افتد.

افغانستان

مقامات کاخ سفید می‌گویند باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، قرار است امشب در 'سخنرانی سالانه‌اش در مورد وضعیت آمریکا' اعلام کند که ۳۴ هزار سرباز آمریکایی تا اوایل سال ۲۰۱۴ افغانستان را ترک خواهند کرد.

با خروج این نیروها، شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان عملا به نصف خواهد رسید.

در حال حاضر آمریکا در افغانستان ۶۶ هزار سرباز دارد.

آمریکا عملیات‌های رزمی خود در افغانستان را تا آخر سال ۲۰۱۴ پایان خواهد داد اما هنوز مشخص نیست که چه تعداد نیروی آمریکایی در افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ باقی خواهند ماند.

انتظار نمی‌رود آقای اوباما در سخنانش در مورد تعداد نیروهای آمریکایی پس از ۲۰۱۴ چیزی بگوید.

رئیس جمهوری آمریکا و حامد کرزی، همتای افغانش ماه گذشته توافق کردند تا انتقال مسئولیت‌ عملیات‌های رزمی به نیروهای افغان را سرعت ببخشند.

پیشتر شماری از مقامات آمریکایی در مورد احتمال ماندن حدود ۹ هزار سرباز آمریکایی در افغانستان پس از ۲۰۱۴ صحبت کرده‌اند.

اما دولت آمریکا همچنین گفته که گزینه خروج کامل نیروهای این کشور از افغانستان را نیز رد نمی‌کند.

شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان در سال ۲۰۱۰ به ۱۰۰ هزار نفر رسید.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.