جان کری: پاسخ محکم به کره شمالی پیامی برای ایران است

به روز شده:  20:35 گرينويچ - پنج شنبه 14 فوريه 2013 - 26 بهمن 1391

جان کری می گوید کره شمالی همچنان از عمل به تعهداتش سرباز می زند

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا می گوید پاسخ محکم و معتبر به آزمایش هسته ای کره شمالی به ایران نشان می دهد که جامعه جهانی در مورد خلع سلاح هسته ای جدی است.

جان کری که پس از دیدار با ناصر جودت، وزیر خارجه اردن، با خبرنگاران صحبت می کرد گفت: "همان طور که این کار برای کره شمالی مجاز نیست، برای ایران هم مجاز نیست."

او گفت: "پاسخ ما به این مسئله، بر دیگر فعالیتهای هسته ای هم تاثیر خواهد گذاشت."

صحبتهای جان کری در واکنش به آزمایش هسته ای کره شمالی بود که روز سه شنبه، ٢٤ بهمن (١٢ فوریه) انجام گرفت.

کره شمالی هدف از انجام این آزمایش اتمی را "مقابله با خصومت وقیحانه ایالات متحده علیه حق مسلم جمهوری دموکراتیک خلق کره در پرتاب مسالمت‌آمیز موشک حامل ماهواره به فضا" عنوان کرد.

این آزمایش واکنش شدید جامعه جهانی را به همراه داشت و شورای امنیت سازمان ملل متحد در نشستی اضطراری، آن را به شدت محکوم کرد و گفت برای واداشتن این کشور به ترک برنامه هسته‌ای خود، اقدامات جدیدی را مدنظر قرار خواهد داد.

به گفته جان کری، آمریکا توان خود را صرف این خواهد کرد تا سازمان ملل مجازاتهای سختی برای این رفتار "غیر مسئولانه و تحریک آمیز" در نظر بگیرد.

او گفت: "من فکر می کنم وقتی چیزی می گوییم باید معنایی داشته باشد و برای همین باید حرف خود را پیگیری کنیم."

"به دلیل اهدافی که کره شمالی دنبال می کند، برنامه هسته ای و موشکی این کشور تهدیدی برای آمریکا و صلح و ثبات جهانی است."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.