انتقاد مدافعان حقوق بشر از بازداشت خارجیان در روسیه

به روز شده:  15:37 گرينويچ - پنج شنبه 14 فوريه 2013 - 26 بهمن 1391

این عملیات پرسر و صدا در یک مجتمَع تجاری در شهر سن پیترزبورگ روز 8 فوریه صورت گرفت

گروههای مدافع حقوق بشر از عملیات کارمندان امنیتی روسیه علیه مهاجران خارجی در یک مجتمع تجاری در شهر سن پترزبورگ در آخر هفته گذشته بشدت انتقاد کرده‌اند.

در جریان این عملیات که روز ۸ فوریه در محله "آپراکسین دوار" در شهر سن پترزبورگ انجام شد، صدها نفر از شهروندان تاجیکستان، ازبکستان، مصر و افغانستان بازداشت و عده‌ای از آنها از روسیه اخراج شدند.

هفت شهروند تاجیکستان نیز از جمله افرادی هستند که در جریان این عملیات به هنگام اقامه نماز بازداشت و از روسیه اخراج شده‌اند. گروههای حقوق بشر می‌گویند که حقوق اتباع خارجی در این عملیات نقض شده است.

در بیانیه مشترک سازمان "مماریال"، مرکز حقوق بشر دوشنبه، فدراسیون بین‌المللی حقوق بشر و چند سازمان دیگر برای دولت‌های روسیه و تاجیکستان آمده است که در این عملیات "تقریبا یک هزار مهاجر" بازداشت شده و برخی‌ها از آنها از "رفتار بی‌رحمانه و توهین به احساسات مذهبیشان" شکایت کرده‌اند.

سازمانهای مدافع حقوق بشر می‌نویسند: "دقیقا در جریان نماز جمعه، مأموران با استفاده از خشونت جسمانی و لفظی همه را بیرون کرده و کتک زدند."

آنا اودیاراوا، حقوقدان مرکز "مماریال" به رسانه‌ها گفته است: "مقیاس این عملیات فراتر از آن بود که می‌توان تصور کرد. در حالی که از همه طرف در باره ضرورت حمایت از حقوق مذهبی می‌شنویم، دولت خود بی‌شرمانه و آشکارا این حقوق را زیر پا می‌گذارد."

وی افزوده: "دورویگی بویژه اینجاست که این عملیات در روز امضای موافقتنامه میان تاجیکستان و روسیه در باره بهبود وضع مهاجران صورت گرفت."

'فقط چندصد نفر'

مقامات انتظامی در سن پترزبورگ ادعای خشونت در جریان عملیات را رد می‌کنند. آنها همچنین اطلاع در باره تعداد بازداشت شدگان را رد می‌کنند.

دمیتریی کاچیتکو، رهبر دفتر مطبوعاتی بخش سرویس امنیت فدرال روسیه (اف اس بی) در سن پترزبورگ به بی‌بی‌سی گفت: "تا جایی من آگاهم، عملیات پس از انجام نماز صورت گرفت."

وی افزود: "من اطلاعی درباره استفاده از زور توسط مأموران اف اس بی ندارم. آن عملیات را نه تنها ما، بلکه کانال "ان تی وی" نیز به نوار گرفته است. اگر این کار در واقع صورت می‌گرفت، خبرنگاران مستقل حتماً در این باره گزارش می‌کردند."

وی این اطلاع را هم که گویا در این عملیات "حدود یک هزار نفر" بازداشت شده‌اند، رد کرد.

آقای کاچیتکو گفت که شماره دقیق بازداشت شدگان را نمی‌تواند بگوید: "فقط چندصد نفر، زیرا عملیات واقعا از سوی مأموران بخش مبارزه با افراط گرایی در سن پترزبورگ انجام شد."

وی افزود: "تنها می‌دانم که تا شام روز جمعه به مرکز "ا" ۲۵۰ نفر و به کمیته بازجویی ۲۰ نفر آورده شدند. از اینها تنها یک نفر به اتهام نشر مطالب افراط گرایانه در اینترنت بازداشت شده و چندین خارجی بعدا از روسیه اخراج شدند."

سرویس امنیت فدرال روسیه هفت بازداشت شده را از سن پترزبورگ به تاجیکستان اعزام کرده است. منابع آگاه می‌گویند که یک شهروند دیگر تاجیکستان نیز در توقیفگاه ویژه خارجیان منتظر اخراج شدن است، زیرا مهلت اعتبار گذرنامه وی گذشته است.

'حضور خطرناک'

در همین حال، در محله "آپراکسین دوار" وضعیت عادی شده است. مذهبیان دوباره به نمازگاهی که اکثر ساکنان پترزبورگ از وجود آن خبر نداشتند، می‌روند. فقط امام به این تالار دیگر نمی‌آید، چون او شهر پترزبورگ را داوطلبانه ترک کرده است.

هرچند کسی مسئولان این تالار کوچک نمازگزاری را به افراط گرایی متهم نکرده است، ولی برخی‌ها آن را "آلوده" پنداشته و امکان پیدا کردن نمازگاه دیگری را بررسی می‌کنند.

سرویس امنیت فدرال روسیه در سن پترزبورگ گفته: "ما با اسلام مبارزه نمی‌کنیم. این دین در کشور ما قرن‌ها وجود داشت و میلیونها شهروندان ما مسلمان هستند. آنها در طول سالها با پرواسلوها و نمایندگان مذاهب دیگر همزیستی مسالمت آمیز داشتند."

یک مقام این سرویس امنیتی گفته است: "ما سازمانهای مشخص و معلوم را هدف قرار داده‌ایم. آنها می‌خواهند در برخی از مناطق روسیه ‌اندیشه تأسیس خلافت را ترویج کنند. دولت سکولار را قبول ندارند و می‌خواهند طبق شریعت زندگی کنند. آنها برای رسیدن به هدفهای خود از روش‌های غیرقانونی، از جمله تروریسم، استفاده می‌کنند."

اما این سؤال مطرح است که چرا چنین افراد خطرناک مورد پیگرد قانونی قرار نگرفته‌اند، بلکه تنها از روسیه اخراج کرده شدند؟

منابع امنیتی می‌گویند که رهبران این گروهها مجازات خواهند شد. اما افرادی که امکان به محکمه کشیدن آنها نیست، از روسیه اخراج شده‌اند، زیرا نمی‌توان تا زمانی که آنها دست به جرمی زنند، منتظر بود، چون حضور آنها برای این شهر خطرناک است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.