تن‌های رقصان به خشونت معترضند

به روز شده:  19:23 گرينويچ - جمعه 15 فوريه 2013 - 27 بهمن 1391

در یکی از مراسمی که برای "خیزش یک میلیارد نفری"در لندن عصر دیروز برگزار شد گروهی با هدفون در گوش، آهنگ های دانلود شده را می شنیدند و زمزمه می کردند و در خیابان های مرکزی شهر راه می رفتند و می رقصیدند.

گاهی برای عابران که چیزی نمی شنیدند و فقط با رقص جمعی این گروه مواجه بودند این حرکات تعجب برانگیز بود و در اکثر مواقع وقتی متوجه دلیل رقصیدن می شدند به گروه پیوسته و دقایقی با حرکاتی موزون اعلام همبستگی می کردند.

روز عشاق امسال، متفاوت تر از سالهای گذشته روز عشق ورزی به زنان، دختران و مادران بود، آن هم با رقص و پایکوبی.

"خیزش یک میلیارد نفری" عنوان کمپینی است که از اهالی کره زمین خواست تا بپاخیزند و به خیابان بروند، برقصند و خواستار پایان دادن به خشونت علیه زنان شوند. در این خیزش صدها هزار نفر در سراسر جهان از استرالیا تا برزیل، از بنگلادش تا آمریکا، از فرانسه و بریتانیا و آلمان تا افغانستان و ترکیه به نشانه همبستگی با زنان به خیابان ها آمدند و خواهان توقف خشونت علیه آنها شدند.

تصاویر منتشر شده از بسیاری از کشورها حاکی از برنامه ریزی برای این روز بود.

از جمله هزاران زن و دختر جوانی که در آلبانی در خیابان به مانند ارتشی منظم با حرکات موزون و یکسان می رقصیدند.

تصاویری از استانبول هم صدها نفر زن با حجاب و بی حجاب را شانه به شانه هم نشان می داد که با رقص و پایکوبی خواهان پایان خشونت ها بودند. در این میان برخی هم به طور نمادین گونه ها و یا چشم های خود را به رنگ کبود آراسته بودند.

در افغانستان کشوری که زنانش با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می کنند هرچند خبری از رقص و پایکوبی نبود اما به نشانه همبستگی با جهانیان صدها زن و مرد با شرکت در راهپیمایی خواهان توقف خشونت علیه زنان بودند.

در ایران اما علیرغم آنکه خبرگزاری های داخلی اخبار مربوط به این کمپین را منتشر کرده بودند هیچ تجمعی برگزار نشد.

میادین بسیاری از شهرهای دنیا دیروز پر شده بود از موسیقی و رقصیدن زنان و مردانی که دنیای امن تری برای زنان می خواستند.

زنانی که بر اساس آمار سازمان ملل متحد یک سوم شان در طول عمر خود خشونت و تجاوز را تجربه کرده اند. این رقم یعنی بیش از یک میلیارد جمعیت جهان.

"خیزش یک میلیارد نفری" در دنیای مجازی آهنگ هایی را برای دانلود به اشتراک گذاشته بود.

مضمون بعضی آهنگ ها تاکید بر این داشت که تن زن مقدس است و خشونت و تجاوز را برنمی تابد.

اعتراض علیه تجاوز و خشونت بود، خشونتی که هر روزه زنان در چهار گوشه جهان لحظه به لحظه با آن مواجه اند. اما ابزار اعتراض رقص و حرکات موزون بدن. ابزاری که میدان سیاست ورزی مردان است. این سیاست ورزی در نهادهای پدرسالار شامل کنترل بدن تا اعمال خشونت برآن می شود.

ابزاری که نمودش در جامعه ای چون ایران سلب اختیار نوع پوشش و حجاب اجباری است. در جامعه ای چون هند تجاوز و خشونت جنسی و در بسیاری کشورهای جهان خشونت خانگی، ضرب و جرح زنان در خانواده، نقص عضو و حتی قتل آنها .

حالا زنان در آرام ترین و آهنگین ترین شکل بدن هایشان را به طور موزون به حرکت درآورده اند، آن هم در خیزشی یک میلیارد نفری. رقص بدن در این خیزش سلاحی است برای مقابله با نابرابری و خشونت. سلاحی رقصان که هدفش کنترل بدن زنانه است. بدنی که نمی خواهد قربانی خشونت باشد و به دنبال آرامش و صلح است. خیزش یک میلیارد نفری حتما که تمامی خشونت ها علیه زنان را محو و نابود نمی کند، اما قدمی است بزرگ از نمایشی آهنگین که نشان می دهد نیمی از جمعیت جهان خواهان صلح و آرامش هستند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.