جمهوری خواهان رای اعتماد به چاک هیگل را عقب انداختند

به روز شده:  04:20 گرينويچ - جمعه 15 فوريه 2013 - 27 بهمن 1391

جمهوری خواهان موافقت کرده اند جلسه رای اعتماد به چاک هیگل ده روز دیگر برگزار شود.

جمهوری خواهان در سنای آمریکا مانع برگزاری جلسه رای اعتماد به چاک هیگل نامزد رییس جمهوری آمریکا برای وزارت دفاع شدند.

این سیاستمداران آمریکایی می گویند هنوز پرسش های بی جواب زیادی باقیمانده که آقای هیگل باید پیش از برگزاری این جلسه به آنها پاسخ بگوید.

با این وجود جمهوری خواهان موافقت کرده اند دو هفته دیگر جلسه تازه ای برای رای گیری درباره سرنوشت آقای هیگل برگزار شود.

حامیان آقای هیگل می گویند نباید ارتش آمریکا، آن هم زمانی که سربازان کشور در افغانستانند و کره شمالی دست به آزمایش هسته ای دیگری زده بدون رهبر بماند.

لئون پنتا وزیر دفاعی که دوران صدارتش به پایان رسیده تا زمانی که نامزد تازه تایید شود بر سرکار خواهد ماند.

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید کار جمهوری خواهان را محکوم کرده و گفته سناتورهای جمهوری خواه ژست سیاسی شان را به امنیت ملی آمریکا ترجیح داده اند.

سخنگوی کاخ سفید گفته "اکثریت سناتورهای آمریکایی با تایید نامزدی چاک هیگل موافقند و کار جمهوری خواهان هم نقض خواسته این اکثریت و هم بر ضد امنیت ملی کشور بوده است."

آقای کارنی افزوده: "این وقت هدر دادن بی عقوبت نخواهد بود. وقت آن رسیده دست کم به خاطر حفظ منافع ملی از سیاست بازی درباره وزارت دفاع دست بکشیم و قید تاخیر و تعلل را بزنیم."

با این همه جمهوری خواهان که موافقت کرده اند بعد از تعطیلی ده روزه کنگره جلسه رای گیری را دوباره برگزار کنند گفته اند برای بررسی پرسش های باقی مانده نیاز به وقت دارند.

لیندزی گراهام سناتور جمهوری خواه کارولاینای جنوبی گفته کماکان از جلسه رای اعتماد به عنوان ابزاری جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره حمله به کنسولگری آمریکا در بنغازی استفاده خواهد کرد.

آقای هیگل هنگام این حمله یک شهروند عادی بوده است.

آقای گراهام گفته: "به نظر می رسد کسی چندان به مسئول دانستن این رییس جمهوری بر سر نقض امنیت ملی آمریکا و کشته شدن سفیر کشور در حین خدمت علاقه ای ندارد.

آقای گراهام افزوده: "بحث بر سر رای اعتماد به آقای هیگل تمام نشده؛ حرف ها جدی نبوده. ما اطلاعات لازم را نداریم و من با اینکه قبل از دریافت جواب های لازم درباره عملکرد رییس جمهوری درباره بنغازی فردی را به زور تایید کنیم مخالفت می کنم."

سناتورهای جمهوری خواه از آقای هیگل به خاطر مخالفت با گسترش تحریم های ایران و سخنانش درباره نفوذ اسرائیل در سیاستگذاری آمریکا به شدت انتقاد کرده اند.

چاک هیگل که جمهوری خواه است، ۶۶ سال سن دارد و از ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۹ نمایندگی ایالت نبراسکا را در مجلس سنا بر عهده داشته است.

در صورتی که آقای هیگل از سنا رای اعتماد بگیرد، نخستین سرباز حاضر در جنگ ویتنام خواهد بود که به وزارت دفاع ایالات متحده منصوب می شود.

.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.