تاکید گروه ۲۰ بر برخورد با تخلف مالیاتی

به روز شده:  22:01 گرينويچ - شنبه 16 فوريه 2013 - 28 بهمن 1391

بریتانیا، فرانسه و آلمان خواهان مقابله با تخلف مالیاتی شرکت های بزرگ هستند.

وزرای دارایی گروه ۲۰ بر مقابله با تخلفات مالیاتی شرکت های چند ملیتی تاکید کرده اند.

کشورهای عضو این گروه روز شنبه با صدور بیانیه ای خواهان پیشگیری از انتقال سود شرکت های چند ملیتی به کشورهای مختلف برای فرار از پرداخت مالیات شدند.

بریتانیا، فرانسه و آلمان از جمله اعضای گروه ۲۰ هستند که خواهان مقابله با تخلفات مالیاتی شرکت های بزرگ هستند.

این بیانیه که در پایان اجلاس وزرای دارایی گروه ۲۰ در مسکو صادر شد، همچنین خواهان خودداری کشورهای عضو از کاهش مصنوعی ارزش پول ملی خود با هدف افزایش صادرات شده است.

به گفته تحلیلگران، سیاست های مالی جدید دولت ژاپن که با کاهش ارزش ین همراه بوده، نگرانی دیگر اعضای گروه ۲۰ را به همراه داشته است.

گروه ۲۰ شامل ۱۹ قدرت برتر اقتصادی در جهان و اتحادیه اروپاست. اعضای این گروه ۸۰ درصد از اقتصاد جهان را در اختیار دارند."

"عزم قوی"

بیانیه پایانی اجلاس گروه ۲۰ در مسکو با اشاره به عزم قوی کشورهای عضو برای مقابله با تخلف مالیاتی، بر اقدام جمعی بر اساس توصیه های سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه که قرار است در ماه ژوئیه منتشر شود، تاکید کرده است.

وزرای دارایی بریتانیا، فرانسه و آلمان در نشست مسکو از کشورهای عضو گروه ۲۰ خواستند با شرکت هایی که برای فرار از پرداخت مالیات، سود خود را از کشور محل ثبت به دیگر کشورها منتقل می کنند، مقابله کنند.

جورج آزبورن، وزیر دارایی بریتانیا در این نشست خواهان همکاری اعضای گروه ۲۰ برای اصلاح نظام بین المللی مالیاتی شد که به گفته او متعلق به دهه ۱۹۲۰ میلادی است.

آقای آزبورن گفت: " همه ما خواهان این هستیم که شرکت های بین المللی در کشورهایمان مستقر باشند و شهروندانمان را استخدام کنند. بریتانیا نیز در پی برقراری رقابتی ترین نظام مالیاتی در جهان است. اما در عین حال، در پی این هستیم که شرکت ها مالیات خود را پرداخت کنند. هیچ کشوری به تنهایی قادر به انجام این کار نیست."

پیئر مسکوویچی، وزیر دارایی فرانسه نیز گفت: "باید از برقراری وضعی که شرکت های چند ملیتی می توانند با استناد به قوانین داخلی و بین المللی مالیات پرداخت نکنند، پرهیز کنیم."

در ماه های اخیر عملکرد مالی شرکت های بزرگی مانند آمازون، گوگل، استارباکس و فیس بوک زیر ذره بین قرار گرفته است.

آنگل گوریا، دبیرکل سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه گفته است که بعضی از این شرکت ها از توافقنامه های مربوط به اجتناب از اخذ مالیات مضاعف برای عدم پرداخت مالیات استفاده می کنند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.