انتقاد تند از ناتوانی پاکستان در مقابله با لشکر جنگوی

به روز شده:  12:44 گرينويچ - 17 فوريه 2013 - 29 بهمن 1391

لشگر جنگوی، از گروه‌های تندرو سنی، مسئولیت بمب‌گذاری‌ را بر عهده گرفته است

پس از مرگ حد اقل ۸۱ شهروند شیعه پاکستانی در انفجاری در شهر کویته، فرماندار ایالت بلوچستان پاکستان از ناتوانی دستگاه‌های امنیتی آن کشور در حفظ صلح و آرامش به تندی انتقاد کرده است.

نواب ذوالفقار مگسی گفته است که دستگاه‌های امنیتی و انتظامی پاکستان "یا در حالت ترس از تروریست‌ها به سر می برند و یا اصلا خبر ندارند که با چه کسی طرف هستند".

حمله روز گذشته علیه مسلمانان شیعه توسط یک گروه مسلح تندروی سنی موسوم به لشکر جنگوی انجام شده بود که در ماه گذشته نیز دست به جنایت مشابهی علیه شیعیان زده بود.

امروز (یکشنبه) در کویته به یاد کشته شدگان بمبگذاری دیروز، اعتصاب عمومی برپا شده است.

آصف علی زرداری، رئیس جمهور پاکستان، در گفتگو با آقای مگسی خواستار تلاش بیشتر برای حمایت از شیعیان هزاره در پاکستان شده است.

گفته شده که تعداد نهایی کشته شدگان افزایش خواهد یافت

آقای مگسی پس از حمله به شیعیان در ماه گذشته که ۹۲ کشته بر جای گذاشت به فرمانداری ایالت بلوچستان منصوب شد.

او گفت که به دستگاه‌های امنیتی اختیارات تام داده بود تا علیه گروه‌های تندرو وارد عمل شوند، اما آنها در انجام وظیفه خود قصور کرده بودند.

فرماندار ایالت بلوچستان پاکستان همچنین گفت که به خانواده های هر قربانی ۱۰۰ هزار روپیه پاکستان (معادل هزار دلار آمریکا) پرداخت خواهد شد.

عزیزالله هزاره، یکی از رهبران شیعیان پاکستان گفته است که اگر دولت ظرف ۴۸ ساعت اقدامی در جهت بازداشت قاتلان انجام ندهد، هزاره ها در بلوچستان پاکستان دامنه اعتراضات خود را افزایش خواهند داد.

وزیر خان نصیر، یکی از مقامات پلیس محلی گفته است که علاوه بر ۸۱ کشته، ۱۷۸ نفر مجروح شده اند که حال ۲۰ نفر از آنها وخیم است.

بدین ترتیب، آمار کشته شدگان می تواند افزایش پیدا کند.

بمبی که سنی های تندرو در یک بازار در کویته کار گذاشته بودند، زنان مشغول خرید مایحتاج عمومی و کودکانی که از کلاس‌های زبان خارج می شدند را هدف قرار داده بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.