اخضر ابراهیمی خواستار برگزاری مذاکرات صلح برای خاتمه بحران سوریه در سازمان ملل شد

به روز شده:  14:03 گرينويچ - 17 فوريه 2013 - 29 بهمن 1391

اخضر ابراهیمی، نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه خواستار برگزاری مذاکرات صلح بین مخالفان و "نمایندگانی قابل قبول" از سوی دولت سوریه برای پایان دادن به جنگ داخلی ۲۳ ماهه در آن کشور شد.

آقای ابراهیمی که پس از نشست اتحادیه عرب در قاهره، پایتخت مصر صحبت می کرد گفت این مذاکرات می‌تواند در سازمان ملل برگزار شود.

او افزوده که این پیشنهاد می‌تواند ادعای دولت سوریه که گفته است آماده گفتگو برای یافتن راه حلی صلح آمیز است را به چالش بکشد.

نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب این درخواست را در حالی بیان کرده اخیرا احمد معاذ خطیب، رئیس ائتلاف ملی سوریه، اعلام کرد که آماده مذاکره با دولت سوریه جهت یافتن راه حلی برای بحران سیاسی آن کشور است هر چند تاکید کرد که مذاکره‌کنندگان دولتی باید افرادی باشند که، به گفته او، دستشان به خون مردم سوریه آلوده نیست.

آقای ابراهیمی افزوده: "ما معتقدیم که اگر دست کم در ابتدا گفتگویی بین مخالفان و هیاتی قابل قبول از سوی دولت سوریه در دفاتر سازمان ملل برگزار شود، این می‌تواند نقطه آغازی برای خروج از این تونل تاریک باشد."

هنوز مشخص نیست که آیا آقای ابراهیمی تاکنون پاسخی درمورد تمایل دولت به انجام گفتگو با آقای خطیب وائتلاف ملی سوریه دریافت کرده است یا نه.

در همین حال گزارش ها حاکی است که نبیل العربی، دبیر کل اتحادیه عرب قرار است روز سه شنبه (۱۹ فوریه) برای مذاکره با نمایندگانی از چهار کشور عربی به روسیه سفر کند.

آقای ابراهیمی تایید کرده که معاذ خطیب هم ماه آینده از مسکو دیدار خواهد کرد.

گفته شده در جریان درگیری های ۲۳ ماه گذشته در سوریه تاکنون حدود ۷۰ هزار نفر کشته شده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.