اعتصاب روزنامه‌نگاران در بی‌بی‌سی

به روز شده:  10:49 گرينويچ - دوشنبه 18 فوريه 2013 - 30 بهمن 1391

اتحادیه ملی روزنامه نگاران بریتانیا خواهان لغو بازخریدهای اجباری در بی بی سی است

بسیاری از کارکنان بی بی سی از بامداد امروز دوشنبه ۱۸ فوریه (۳۰ بهمن) در اعتراض به بازخرید اجباری گروهی از کارکنان این موسسه خبری اعتصاب کرده اند.

این اعتصاب به دعوت اتحادیه ملی روزنامه نگاران بریتانیا (ان یو جی) انجام شده و ۲۴ ساعت ادامه خواهد داشت.

اختلاف نظر اتحادیه ملی روزنامه نگاران و مدیریت بی بی سی به بازخرید اجباری ۳۰ نفر از کارکنان مربوط می شود. از این تعداد، ۹ نفر در بی بی سی اسکاتلند هستند که مدیریت به "پافشاری شدید" در مورد بازخرید کردن آنها متهم شده است.

این اتحادیه خواهان لغو بازخریدهای اجباری در بی بی سی است و از اعضای خود خواسته است "شانه به شانه همکاران خود که با از دست دادن غیرضروری شغلشان مواجه هستند" دست به اعتصاب بزنند.

بی بی سی می گوید که تمام تلاش خود را کرده است که تعداد بازخریدهای اجباری را به حداقل برساند، اما نمی تواند تضمین کند که هرگز کارکنان خود را به صورت اجباری بازخرید نخواهد کرد.

مدیران بی بی سی تأکید کرده اند که برای دستیابی به توافق، به گفت و گو با اتحادیه ملی روزنامه نگاران ادامه خواهند داد.

گروهی از کارکنان بخش فارسی بی بی سی هم در اعتصاب امروز شرکت کرده اند که در پخش بعضی از برنامه های بی بی سی فارسی هم تأثیر گذاشت. از جمله برنامه زنده نوبت شما که هر هفته از شنبه تا چهارشنبه پخش می شود، امروز اجرا نشد. برنامه خبری "۶۰ دقیقه" نیز روز دوشنبه پخش نشد و به جای آن یک بخش خبری نیم ساعته پخش شد.

قرار است بی بی سی طی پنح سال، ۲۰۰۰ شغل را حذف کند. بیشتر این شغل ها به صورت طبیعی، یعنی با ترک کردن یا بازنشسته شدن افراد یا از طریق متوقف شدن استخدام های جدید، حذف خواهند شد. البته اتحادیه ملی روزنامه نگاران اعلام کرده که ۳۰ مورد بازخرید اجباری اخیر است که مورد اختلاف این اتحادیه و مدیریت بی بی سی بوده است.

از جمله برنامه های اصلی بی بی سی داخلی که روز دوشنبه به دلیل اعتصاب کارکنان بر روی آنتن نرفت، برنامه خبری "تودی" از رادیو ۴ بی بی سی بوده است.

همچینن مجله صبحگاهی تلویزیونی بی بی سی امروز به جای دو مجری تنها با یک مجری پخش شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.