انتخابات ریاست جمهوری ارمنستان؛ احتمال انتخاب مجدد سرکیسیان

به روز شده:  07:08 گرينويچ - دوشنبه 18 فوريه 2013 - 30 بهمن 1391

اقتصاد مهمترین محور انتخابات ریاست جمهوری است

مردم ارمنستان روز دوشنبه ۱۸ فوریه (۳۰ بهمن) برای انتخاب رئیس جمهور جدید این کشور پای صندوق های رای می روند. هر چند انتظار می رود که سرژ سرکیسیان، رئیس جمهور فعلی برای دومین بار انتخاب شود و ۵ سال دیگر در قدرت بماند.

بسیاری این انتخابات را به دلیل نداشتن حق انتخاب و نبودن رقیبی جدی برای آقای سرکیسیان محکوم کرده اند.

ناظران می گویند که رقبیان جدی آقای سرکیسیان از حضور در انتحابات کناره گیری کرده اند و رقیبان فعلی او عملا شانسی برای پیروزی ندارند.

بر اساس نظرسنجی‌ها او احتمالا با به دست آوردن بیش از ۶۰ درصد از آرا پیروز خواهد شد.

رافی هوانسیان، رهبر حزب میراث مهمترین رقیب اصلی سرژ سرکیسیان در انتخابات به شمار می رود.

پاریور هایریکیان، یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ارمنستان ماه گذشته در یک تیراندازی که گفته می شود به قصد ترور او بوده هدف گلوله قرار گرفت و زخمی شد.

آقای هایریکیان از مخالفان شوروی سابق در بیرون خانه اش در ایروان هدف گلوله قرار گرفت و از ناحیه شانه زخمی و به بیمارستان منتقل شد.

آندریاس قوکاسیان، از دیگر نامزدهای این انتخابات به قصد متقاعد کردن مقام های ارمنی برای لغو نامزدی آقای سرکیسیان و تحریم انتخابات دست به اعتصاب غذا زده است.

هواداران آقای سرکیسیان می گویند که انتخابات روز دوشنبه در آرامش برگزار می شود

نامزد دیگری که این انتخابات را به دلیل آنچه او تقلب در انتخابات به نفع آقای سرکیسیان خوانده، تحریم کرده است، آرمن ملیکیان نام دارد که در سال ۲۰۰۸ هم رقیب آقای سرکیسیان بود.

انتخاب آقای سرکیسیان در سال ۲۰۰۸ با حدود ۵۳ درصد از آرا به درگیری مرگبار میان معترضان و پلیس انجامید. معترضان می گفتند که به صورت گسترده در آن انتخابات تقلب شده است. با این حال شورای امنیت و همکاری اروپا در آن زمان گفت که انتخابات عمدتا با معیارهای بین المللی برگزار شده است.

هواداران آقای سرکیسیان می گویند که انتخابات روز دوشنبه در آرامش برگزار می شود و نشان خواهند داد که کشورشان به ثبات سیاسی رسیده است.

سال گذشته در انتخابات پارلمانی حزب جمهوریخواه تحت رهبری آقای سرکیسیان بدون درگیری به پیروزی رسید.

سرژ سرکیسیان، سومین رئیس جمهور ارمنستان پس از استقلال این کشور از اتحاد شوروی است.

پس از پیروزی حزب جمهوریخواه در انتخابات پارلمانی ماه مه ۲۰۰۷ ، روبرت کوچاریان رئیس جمهور قبلی که دوره اش پایان یافته بود، وی را برای جانشینی خود برگزید و برای رسیدن به قدرت آماده کرد. آقای سرکیسیان در آخرین سال ریاست جمهوری آقای کوچاریان به نخست وزیری رسید.

آقای سرکیسیان، در ارتش شوروی خدمت می کرد و سپس در کمیته امور دفاعی جمهوری خودمختار قره باغ علیا مشغول به کار شد. او سپس به عنوان وزیر دفاع ارمنستان برگزیده شد. برای دوره کوتاهی نیز وزیر امنیت ملی و رئیس دفتر رئیس جمهور بود و دوباره باز وزیر دفاع شد.

در حال حاضر اقتصاد مهمترین محور انتخابات ریاست جمهوری است. با اینکه ارمنستان در سال ۲۰۱۲ حدود ۷ درصد رشد اقتصادی داشته، اما هنوز نرخ بیکاری ۱۶ درصد است و ۳۰ درصد از جمعیت زیر خط فقر زندگی می کنند.

از مهمترین مسائلی که بر اقتصاد ارمنستان تاثیر گذاشته بود، محاصره اقتصادی از سوی ترکیه و آذربایجان بوده که در پی جنگ در منطقه قره باغ از سال های ۱۹۹۰ آغاز شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.